Citacemi série výroků prvního prezidenta Československa T. G. Masaryka v podání Radovana Lukavského zahájilo v úterý 9. června navečer v Uherském Hradišti hnutí Milion chvilek pro demokracii svůj v pořadí už čtvrtý protest proti vládě Andreje Babiše podporované komunisty i proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Za nepřestávajícího deště si cestu na tamní Masarykovo náměstí našly dvě stovky lidí. Nutno podotknout, že se to v ten den dělo i v dalších 160 vesnicích a městech naší vlasti.

Lidovou čítanku pro MMF Strážnice natáčeli na chatě Jiřího Jilíka na buchlovických Trnávkách.
VIDEO: Lidovou čítanku pro MFF Strážnice natáčeli na buchlovických Trnávkách

„Problémy Andreje Babiše přetrvávají, možná jsou ještě větší. Dovolte mi jeden příklad za všechny. Vláda nakoupila v Číně ochranné prostředky. Tyto zaplatila. Poté Číně servilně, lokajsky děkovala. Taiwan poskytl ČR ochranné prostředky zdarma a jemu se neděkovalo. Bylo to neslušné, zbabělé,“ poznamenal moderátor akce Jiří Lipovský.

Slova řečníků

Mezi řečníky nechyběla ani hradišťská zastupitelka Zuzana Vandame. „V domácnostech poslušně uzavřený národ, je díky omezením snazší ovládat, efektivně pacifikovat střední vrstvu a ještě se u toho tvářit, že je to vlastně pro naše dobro,“ poznamenala.

Vystoupil také student politologie Martin Lekeš, jenž mimo jiné, jakož i většina ostatních, apeloval na přítomné, aby na podzim přišli ke krajským volbám.

Michal Stránský zavzpomínal na to, jak se v listopadu 1989 za svou zemi nemusel stydět, čemuž tak v současnosti není. K lidem, schovávajícím se pod deštníky, promluvili také starostové.

První muž Uherského Hradiště, Stanislav Blaha, zmínil podrážděnou reakci premiéra Babiše v Poslanecké sněmovně na jeho dotaz ohledně financování Slováckého divadla.

Prostory rekonstruovaného objektu Družba, kde došlo v roce 2015 k masakru osmi lidí.
VIDEO: Místo masakru proměnili k nepoznání. Nahlédněte dovnitř

Starosta Starého Města Josef Bazala pro změnu vyzval, k zapojení se do sobotního Pochodu za vodu, jenž bude v Uherském Ostrohu, Moravském Písku a Veselí nad Moravou, protestem proti další těžbě štěrku na Ostrožsku.

Během pětačtyřicetiminutové akce oslovil lidi na náměstí také předseda pirátů v Uherském Hradišti Marek Houser. Shromáždění završila písní Modlitba pro Martu herečka Anna Pospíchalová.

K protestním akcím se v České televizi vyjádřil kritizovaný Andrej Babiš. „Lidi mají právo protestovat. Problém s tím nemám. Protesty, které doposud byly, jsou ale založené na nepravdivých informacích,“ ohradil se premiér.