Záplavová vlna se valila směrem od protržené hráze v Jarošově a během poměrně krátké doby zasáhla autobusové nádraží i obě náměstí v centru.

Na Masarykově náměstí byl najednou skoro metr vody a její hladina stoupala. Na hlavní křižovatce stály vojenské obojživelníky a na silnici od Mařatic, kde bylo skoro půl metru vody, projížděla pouze těžká technika.

Pod vodou se vzápětí ocitla sídliště Na Rybníku a Pod Svahy, zaplaveny byly také Smetanovy sady. Ještě v pátek večer málokdo věřil, že by se voda mohla dostat až na sídliště Štěpnice.

Část jeho obyvatel uposlechla výzev a odešla ze svých bytů, ale řada z nich zůstala, neboť se bála opustit svůj majetek. Ti pak v sobotu ráno nevěřili vlastním očím.

Štěpnice byly jedním velkým jezerem s kompletně zatopenými sklepy. Na náměstí Republiky byly zatopeny přízemní byty až po okna a garáže v Průmyslové ulici až po stropy. Voda se rozprostřela až k zadní části čerpací stanice ARAL.

Povodeň v roce 1997 na Uherskohradišťsku - bilance

Celkem 2,2 miliardy korun, taková je finanční bilance ztrát, které způsobila povodeň v roce 1997 na Uherskohradišťsku. Materiální součet škod pak hovoří o 108 zcela zničených domech, 523 poškozených bytech a 1730 zdevastovaných domácnostech. Jakmile voda opadla, následovala série sesuvů půdy, které postihly 127 hektarů ploch. 

V samotném Uherském Hradišti bylo evakuováno z 1200 domů více než 5000 obyvatel a pod vodou se tam ocitlo 373 hektarů zastavěného území, na němž tehdy žilo 16 700 obyvatel. Mezi další vodou postižené lokality v regionu patřily Uherský Ostroh, Staré Město, Huštěnovice, Babice a Kostelany nad Moravou.