„Oproti loňskému roku, kdy byla úroda slabá, si tento rok nemůžeme stěžovat. Projevila se mírná zima i špatná úroda, která nás trápila minulý rok a díky níž byly stromy odpočaté," konstatoval Gabriel Slanicay, ředitel společnosti Linea Nivnice. Doplnil, že výkupní cena jablek je v tomto roce velmi nízká, a to nejen díky množství ovoce, které se letos urodilo, ale i kvůli momentální politické situaci v Evropě.

Ne všichni sadaři ale měli to štěstí, některé letos výkyvy počasí potrápily. „Situace se velmi liší nejen kraj od kraje, ale v rámci celého Slovácka. V některých částech Bílých Karpat byla situace příznivá, jinde zase horší, přičemž nejvíc záleželo samozřejmě na počasí," řekl Radim Machů, jednatel hostětínské moštárny.

Podobně se vyjadřuje i soukromý sadař Radim Pešek z Ovocné školky Bojkovice. „Na Bojkovicku bohužel část úrody pomrzla při mrazech, které nás sužovaly na začátku jara," povzdechl si sadař. Dodal, že letos jablka dozrávají dřív jak kvůli mírné zimě, tak díky brzkému příchodu jara, takže nyní už sadaře nepřízeň počasí nemůže příliš zaskočit.

Úspěšný rok již teď očekávají zaměstnanci moštáren navzdory tomu, že sezona sotva začala.

„Začali jsme moštovat asi před čtrnácti dny, ale hlavní nápor teprve očekáváme. Už teď je zájem větší než v předchozích letech. Pravděpodobně se na situaci projeví extrémně nízká výkupní cena jablek. Lidé jablka raději uskladní, když na to mají prostory, nebo moštují. Až v krajním případě je odvážejí do výkupů, protože se to nevyplatí," konstatoval Karel Šabršula z Českého zahrádkářského svazu v Uherském Brodě.

ADÉLA BURÁŇOVÁ