„Napsal jsem podle zadání slohovou práci o této organizaci, mělo to být na volné téma. Popsal jsem to, co NATO v dnešním světě dělá, jakým způsobem řeší problémy a jak vůbec pomáhá lidem. Něco ve smyslu, že svět takovou organizaci určitě potřebuje. Bylo to v češtině asi na jeden a půl stránky," popisuje svůj nedávný úkol mladý student, kterého letos čeká maturita na Gymnáziu v Uherském Hradišti. Když se za dva měsíce po odevzdání dověděl, že se jeho práce hodnotitelům líbila ze všech nejvíc, byl podle svých slov hodně překvapený.

O říjnovém víkendu sbalil kufry a odletěl z vojenského letiště Praha–Kbely do norského Stavangeru. Tam jej společně s dalšími vítězi literární soutěže z Velké Británie, Holandska, Německa a Litvy čekal intenzivní celodenní program v zákulisí zmíněné světové organizace. Průběžně navštěvovali pětici tamějších sálů. V každém z nich na dvě stovky delegátů NATO řešilo nejrůznější rezoluce. „Projednávala se tam například ruská politika a propaganda, otázka Afghánistánu či problematika uprchlíků v Evropě. My sami jsme pouze pasivně přihlíželi, nicméně o přestávkách jsme mohli hovořit s jednotlivými účastníky zasedání," vzpomíná na jedinečnou událost ve svém životě mladý student. Díky tomu se mohl setkat například také s prezidentem Parlamentního shromáždění NATO Michaelem Turnerem. Veškerá jednání se ve Stavangeru vedla samozřejmě v angličtině.

Že Ondřej Mikulášek měl možnost se účastnit opravdu jedinečného podniku, potvrzuje poslanec Antonín Seďa z Uherského Hradiště. Ten je mimo jiné také členem Výboru pro obranu a předsedou Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO. Právě on se podílel na organizaci literární soutěže v České republice. Z osmadvaceti členů NATO se jí zúčastnilo jen osm zemí, Česká republika byla na základě iniciativy Antonína Sedi jednou z nich. Ondřej Mikulášek se u nás stal celonárodním vítězem.

„Možnost, aby se student z České republiky mohl na takovou událost podívat, byla opravdu výjimečná a nejspíš se jen tak opakovat nebude. Byla to totiž soutěž u příležitosti letošního 60. výročí Parlamentního shromáždění NATO," objasňuje pozadí literární soutěže Antonín Seďa. Sám Ondřej Mikulášek si je svého jedinečného zážitku velmi dobře vědom a vnímá jej jako obrovskou zkušenost do života. „Bylo velice zajímavé sledovat, jak vůbec funguje takové zasedání. Normálně se tam totiž člověk nedostane. Taky jsem tam zjistil, že politika není až taková sranda. Vždycky říkáme, jak tam jen všichni sedí a nic nedělají, já jsem to ale zažil na vlastní kůži a můžu říci, že je to psychicky hodně náročné, sedět tam celý den, soustředěně to poslouchat a řešit tolik různorodých témat," hodnotí svou návštěvu norského zasedání Ondřej Mikulášek, který by se podle svých slov v budoucnu rád věnoval především informatice.