Protože ale hlasování skončilo víceméně nerozhodně, radní vyhlášku nezavedli. Jednání ovšem chtějí v budoucnu obnovit.

„V sobotu ať se pracuje, ale v neděli by měl být klid. Lidi si chtějí odpočinout,“ zmínila důchodkyně Marie z Babic, která nechtěla kvůli sousedským rozepřím uvést celé jméno.

Jejímu návrhu na babickém diskusním fóru oponuje Miroslav Bedáň. V práci bývá přes týden často až do večera, někdy tam tráví i sobotu. „Na sekání trávy nebo jiné hlučnější činnosti nemám jindy než v neděli čas,“ argumentuje pisatel.

Zástupci obce se nepřiklonili ani k jedné straně. Patový výsledek ankety je však od zavedení striktní vyhlášky odradil.

„Návrh nedělního klidu je určitě rozumný, ale nenašel většinovou podporu obyvatel. Trošku jsme jej probrali na radě, ale do zastupitelstva se ani nedostal. Necháme to zatím uležet,“ poznamenal babický starosta Miloslav Maňásek.

Sám se zavedením nedělního klidu souhlasí. Také proto se chce k jednání o vyhlášce v budoucnu vrátit. „Věřím, že stejný problém začnou brzy řešit v dalších obcích. Počkáme, jak se budou rozhodovat tam. Návrh zkusím projednat i na setkání zástupců mikroregionu,“ doplnil babický starosta.

V některých obcích striktní zákazy nepotřebují. Nedělní klid tam totiž obyvatelé respektují automaticky. „Pokud se nestaví nebo není vyloženě nutnost, tak nikoho nenapadne, aby dělal v neděli rámus sekačkou nebo křovinořezem. K víkendovým pracím na zahrádce nebo kolem rodinných domů lidé skutečně využívají sobotu,“ pochvaloval si ohleduplnost obyvatel slavkovský starosta Petr Vladovič.