Naopak porota složená z devíti členů ministerstva pro místní rozvoj, životního prostředí, ale i z výherců předchozích ročníků má na vlas stejně nabytý celodenní program, kde nesmí přijít nazmar ani vteřina.

„Máme naplánovaný program na minutu. Komise je neúprosná a na každou zastávku má vyčleněné pouze dvě hodiny. Čím větší obec, tím hůře se pak stíhá všechno odprezentovat. Víceméně je to fofr,“ upozorňuje mě nivnický starosta Miroslav Vykydal. Já však přijíždím do Nivnice až ke konci programu do místního kulturního domu Beseda. Uvnitř na mě čeká prezentace tamních spolků a také místní aktivní důchodce Karel Šik. „Letos z toho mám dobrý pocit. Komise vypadá spokojeně. Vidím to nadějně. Alespoň jednu ze stuh bychom mohli ukořistit pro sebe,“ doufá senior a mně je jasné, že kdyby byl předsedou komise on, Nivnice by vyhrála všechny kategorie.

Návštěvníci si přišli v sobotu v areálu Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice na své.
Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Vyznamenání stuhou totiž znamená výhru v jedné z kategorií. Většina přihlášených se tak dopředu zaměřuje pouze na jednu oblast, v níž ví, že vyniká. Jinak je tomu však v Nivnici. Krátká videoukázka s doprovodným komentářem tamního starosty Miroslava Vykydala naopak ukazuje, že tady jsou ambice ty nejvyšší. „Všechno se nám daří a já vám můžu jenom říct, že kdyby Nivnice šla obejmout, tak ji obejmu a políbím, tak strašně se mi líbí,“ zakončuje své vystoupení starosta. Minimálně za vášnivé a energické vystupování by měl Miroslav Vykydal dostat od poroty zvláštní ocenění, pomyslel jsem si po skončení jeho komentáře. To už mě ale z myšlenek vytrhává náhlý přesun komise do sousední Korytné. Přesně na minutu, jak to pře 120 minutami naznačil první muž Nivnice.

V Archeoskanzenu Modrá si připomenuli už pojedenácté letní slunovrat.
V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

Při příjezdu do Korytné mě už zdálky vítají zvučné hlasy Mužáků, místního mužského pěveckého sboru. „Kerý ju mívál, kerý ju míval, kerý ju míval ze srdce rád,“ zpívají a na chvíli to zní, že ona neznámá, kterou má každý z Mužáků ze srdce rád, je sama Korytná. Právě v té chvíli navíc vstupují společně se mnou mezi půlkruh pěvců před místním obecním úřadem i samotní komisaři. Zleva a zprava mě v tu chvíli míjí jako dvě šelmy na číhané pár v krojích, první s tácem štamprlí slivovice a druhý s tácem plným vdolečků. Ani jedním porotci nepohrdli. „Je pro nás ctí, že jsme se mohli přihlásit do této soutěže. Celou dobu jsme si na ni mysleli, ale věci se konečně pohnuly až s příchodem nového místostarosty Jožky Klona, který se do příprav obul,“ přivítal hosty starostka Korytné Vladimír Janča. To už pomalu vcházíme do místního kulturního domu, kde jednoduché akordy na kytaru provází svým specifickým zpěvem Joel Bros, šansoniér francouzského původu žijící už nějaký čas v Korytné. „Proč jsem tady jako francouzs? Protože Korytná je výjimečná,“ dodává lámanou češtinou na závěr svého vystoupení.

Patnáct hodin se soustředili rybáři na své pruty u dvou vodních ploch před Velehradem.
Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

O tom se nakonec mohou bezezbytku přesvědčit i porotci, které v následujících dvou hodinách čeká návštěva knihovny, mateřské školy, kostela, základní školy, charitativního domu a vyhlídky. Z připravených tanečních a pěveckých vložek jednoznačně mezi zúčastněnými vítězí děti z mateřské školy, jejichž zápal a spíše překřikování, než zpěv nenechal jediný obličej bez úsměvu. Při procházce obcí se mi navíc čím dál víc začíná vkrádat na mysl pocit, že jsem právě navštívil centrum turistického ruchu na Slovácku.

Porotci čím dál častěji vytahují své fotoaparáty a pořizují snímky z malebné přírody východního Slovácka a Bílých Karpat, která je v Korytné všudypřítomná, takže při pohledu z dálky místy působí jako japonští turisté v Praze. Pocit umocňuje také přistavený minibus, který komisi včetně mě sveze do odlehlých koutů Korytné, a nakonec také na rozhlednu tyčící se několik kilometrů nad vesnicí, přesto stále na jejím katastrálním území. Právě závěrečný výlet však udělá na komisaře největší dojem.

Vesnicí roku Zlínského kraje 2017 se v pondělí 12. června 2017 stala obec Slavkov na Slovácku. Na snímku je starosta Libor Švardala.
Vesnicí roku Zlínského kraje je Slavkov, boduje také Korytná

Prudké stoupání do kopců tvořených pastvinami a loukami, jejichž okraje lemují vysoké smrkové lesy. Na jejich pozadí pouze šum poryvů vánku, čerstvý vzduch a vůně špekáčků. To už se přibližujeme k rozhledně, kde pro doplnění několika spálených kalorií při výstupu na její vrchol čekají Mužáci, oheň a letní opékání. Ještě naposledy tak zazpívají „Kerý ju mívál, kerý ju míval, kerý ju míval ze srdce rád,“ a to už se s komisí loučí. Ta se vydává směrem k nedalekému Slavkovu na svoji poslední zastávku. Málokdo v té chvíli tuší, že se komisaři vydávají do vesničky na úpatí nejvyššího vrcholu Bílých Karpat Velké Javořiny, kterou posléze vyhodnotí jako Vesnici Zlínského kraje.

Vesnicí roku Zlínského kraje 2017 se v pondělí 12. června 2017 stala obec Slavkov na Slovácku. Na snímku je starosta Libor Švardala.
Starosta Slavkova: I jako malá vesnice máme výborný společenský život

Ocenění Vesnice rokuKomise na základě svých podkladů z návštěvy obcí udělují sedm ocenění. Zlatou stuhu získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Modrou stuhu získává vesnice za udržování společensky aktivního života, Bílou stuhu pak za výjimečné zapojení dětí a mládeže do obecního dění, Zelenou stuhu za péči o životní prostředí a zeleň a poslední Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými společnostmi. Mimo těchto pět tradičních kategorií se navíc uděluje mimořádná Cena naděje pro živý venkov zohledňující činorodost spolků a Zlatá cihla za příkladné stavby v duchu Programu obnovy venkova. V krajských kolech v minulosti vyhrály ze Slovácka jednu ze stuh obec Modrá, Tučapy, Osvětimany, Nivnice, Babice, Suchá Loz, Nedachlebice, Hostětín, Komňa, Pitín, Bánov, Slavkov a Jalubí. Celorepublikovým vítězem se stala ze Slovácka Komňa v roce 2011 a třetí v celostátním kole skončila roku 2007 Suchá Loz.

 Vlasta Ondrová je dlouhá léta předsedkyní místní organizace Českého svazu ochránců přírody Pantoflíček. Ilustrační foto.
Slavkovjanka: Nechtěla bych žít nikde jinde, je tu fantastická příroda

Nivnice a KorytnáPouhých pár kilometrů dělí od sebe dvě obce východního Slovácka, a to Nivnici a Korytnou. Zatímco Korytnou lze považovat za čistou bělokarpatskou obec, jejíž celý katastr se nachází na území Chráněné krajinné oblasti, Nivnice leží na sever od Korytné pět kilometrů jižně od Uherského Brodu a do Chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat pouze z části zasahuje. V Nivnici žije zhruba 3300 obyvatel a obec je pokládána za nejpravděpodobnější místo narození Jana Amose Komenského. Korytná je podstatně menší obcí a počet jejích obyvatel se pohybuje kolem 960. Korytná je významná především přírodním bohatstvím, které skrývají tamní louky a lesy, stejně jako ukrývají spoustu relikvií z druhé světové války. Právě v lesích poblíž Korytné totiž svedli nacisté s vojsky východní fronty při osvobozování tuhé boje.

Komise soutěže o Vesnici roku přijela ve středu 7. června také na Slovácko. Mimo jiné navštívila i Nivnici a Korytnou.
VIDEO: Komise Vesnice roku navštívila čtyři přihlášené obce ze Slovácka

Oceněné obce Zlínského kraje

Zlatá stuha: Slavkov
Oranžová stuha: Žlutava
Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí): Korytná
Modrá stuha (za společenský život): Vítonice
Bílá stuha (za činnost mládeže): neudělena

Diplom Zlatá cihla (kategorie B): Bystřice pod Lopeníkem, rekonstrukce zvonice
Mimořádné ocenění za připomenutí partyzánské historie: Hošťálková
Mimořádné ocenění za systematickou práci s mládeží: Podhradní Lhota
Mimořádné ocenění za systém zpracování biologického odpadu: Machová
Mimořádné ocenění za koncepční plánování rozvoje obce: Nivnice