VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východní Slovácko optikou porotců soutěže Vesnice roku

Když se vydávám za komisí hodnotící jednotlivé obce v soutěži Vesnice roku, sám sebe se ptám, proč ani po dvaadvaceti letech existence soutěže neklesá její popularita.

26.6.2017
SDÍLEJ:

Komise soutěže Vesnice roku v Nivnici i v Korytné.Foto: Deník / Trubačík Vojtěch

Naopak porota složená z devíti členů ministerstva pro místní rozvoj, životního prostředí, ale i z výherců předchozích ročníků má na vlas stejně nabytý celodenní program, kde nesmí přijít nazmar ani vteřina.

„Máme naplánovaný program na minutu. Komise je neúprosná a na každou zastávku má vyčleněné pouze dvě hodiny. Čím větší obec, tím hůře se pak stíhá všechno odprezentovat. Víceméně je to fofr,“ upozorňuje mě nivnický starosta Miroslav Vykydal. Já však přijíždím do Nivnice až ke konci programu do místního kulturního domu Beseda. Uvnitř na mě čeká prezentace tamních spolků a také místní aktivní důchodce Karel Šik. „Letos z toho mám dobrý pocit. Komise vypadá spokojeně. Vidím to nadějně. Alespoň jednu ze stuh bychom mohli ukořistit pro sebe,“ doufá senior a mně je jasné, že kdyby byl předsedou komise on, Nivnice by vyhrála všechny kategorie.

Vyznamenání stuhou totiž znamená výhru v jedné z kategorií. Většina přihlášených se tak dopředu zaměřuje pouze na jednu oblast, v níž ví, že vyniká. Jinak je tomu však v Nivnici. Krátká videoukázka s doprovodným komentářem tamního starosty Miroslava Vykydala naopak ukazuje, že tady jsou ambice ty nejvyšší. „Všechno se nám daří a já vám můžu jenom říct, že kdyby Nivnice šla obejmout, tak ji obejmu a políbím, tak strašně se mi líbí,“ zakončuje své vystoupení starosta. Minimálně za vášnivé a energické vystupování by měl Miroslav Vykydal dostat od poroty zvláštní ocenění, pomyslel jsem si po skončení jeho komentáře. To už mě ale z myšlenek vytrhává náhlý přesun komise do sousední Korytné. Přesně na minutu, jak to pře 120 minutami naznačil první muž Nivnice.

Při příjezdu do Korytné mě už zdálky vítají zvučné hlasy Mužáků, místního mužského pěveckého sboru. „Kerý ju mívál, kerý ju míval, kerý ju míval ze srdce rád,“ zpívají a na chvíli to zní, že ona neznámá, kterou má každý z Mužáků ze srdce rád, je sama Korytná. Právě v té chvíli navíc vstupují společně se mnou mezi půlkruh pěvců před místním obecním úřadem i samotní komisaři. Zleva a zprava mě v tu chvíli míjí jako dvě šelmy na číhané pár v krojích, první s tácem štamprlí slivovice a druhý s tácem plným vdolečků. Ani jedním porotci nepohrdli. „Je pro nás ctí, že jsme se mohli přihlásit do této soutěže. Celou dobu jsme si na ni mysleli, ale věci se konečně pohnuly až s příchodem nového místostarosty Jožky Klona, který se do příprav obul,“ přivítal hosty starostka Korytné Vladimír Janča. To už pomalu vcházíme do místního kulturního domu, kde jednoduché akordy na kytaru provází svým specifickým zpěvem Joel Bros, šansoniér francouzského původu žijící už nějaký čas v Korytné. „Proč jsem tady jako francouzs? Protože Korytná je výjimečná,“ dodává lámanou češtinou na závěr svého vystoupení.

O tom se nakonec mohou bezezbytku přesvědčit i porotci, které v následujících dvou hodinách čeká návštěva knihovny, mateřské školy, kostela, základní školy, charitativního domu a vyhlídky. Z připravených tanečních a pěveckých vložek jednoznačně mezi zúčastněnými vítězí děti z mateřské školy, jejichž zápal a spíše překřikování, než zpěv nenechal jediný obličej bez úsměvu. Při procházce obcí se mi navíc čím dál víc začíná vkrádat na mysl pocit, že jsem právě navštívil centrum turistického ruchu na Slovácku.

Porotci čím dál častěji vytahují své fotoaparáty a pořizují snímky z malebné přírody východního Slovácka a Bílých Karpat, která je v Korytné všudypřítomná, takže při pohledu z dálky místy působí jako japonští turisté v Praze. Pocit umocňuje také přistavený minibus, který komisi včetně mě sveze do odlehlých koutů Korytné, a nakonec také na rozhlednu tyčící se několik kilometrů nad vesnicí, přesto stále na jejím katastrálním území. Právě závěrečný výlet však udělá na komisaře největší dojem.

Prudké stoupání do kopců tvořených pastvinami a loukami, jejichž okraje lemují vysoké smrkové lesy. Na jejich pozadí pouze šum poryvů vánku, čerstvý vzduch a vůně špekáčků. To už se přibližujeme k rozhledně, kde pro doplnění několika spálených kalorií při výstupu na její vrchol čekají Mužáci, oheň a letní opékání. Ještě naposledy tak zazpívají „Kerý ju mívál, kerý ju míval, kerý ju míval ze srdce rád,“ a to už se s komisí loučí. Ta se vydává směrem k nedalekému Slavkovu na svoji poslední zastávku. Málokdo v té chvíli tuší, že se komisaři vydávají do vesničky na úpatí nejvyššího vrcholu Bílých Karpat Velké Javořiny, kterou posléze vyhodnotí jako Vesnici Zlínského kraje.

Ocenění Vesnice rokuKomise na základě svých podkladů z návštěvy obcí udělují sedm ocenění. Zlatou stuhu získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Modrou stuhu získává vesnice za udržování společensky aktivního života, Bílou stuhu pak za výjimečné zapojení dětí a mládeže do obecního dění, Zelenou stuhu za péči o životní prostředí a zeleň a poslední Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými společnostmi. Mimo těchto pět tradičních kategorií se navíc uděluje mimořádná Cena naděje pro živý venkov zohledňující činorodost spolků a Zlatá cihla za příkladné stavby v duchu Programu obnovy venkova. V krajských kolech v minulosti vyhrály ze Slovácka jednu ze stuh obec Modrá, Tučapy, Osvětimany, Nivnice, Babice, Suchá Loz, Nedachlebice, Hostětín, Komňa, Pitín, Bánov, Slavkov a Jalubí. Celorepublikovým vítězem se stala ze Slovácka Komňa v roce 2011 a třetí v celostátním kole skončila roku 2007 Suchá Loz.

Nivnice a KorytnáPouhých pár kilometrů dělí od sebe dvě obce východního Slovácka, a to Nivnici a Korytnou. Zatímco Korytnou lze považovat za čistou bělokarpatskou obec, jejíž celý katastr se nachází na území Chráněné krajinné oblasti, Nivnice leží na sever od Korytné pět kilometrů jižně od Uherského Brodu a do Chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat pouze z části zasahuje. V Nivnici žije zhruba 3300 obyvatel a obec je pokládána za nejpravděpodobnější místo narození Jana Amose Komenského. Korytná je podstatně menší obcí a počet jejích obyvatel se pohybuje kolem 960. Korytná je významná především přírodním bohatstvím, které skrývají tamní louky a lesy, stejně jako ukrývají spoustu relikvií z druhé světové války. Právě v lesích poblíž Korytné totiž svedli nacisté s vojsky východní fronty při osvobozování tuhé boje.

Oceněné obce Zlínského kraje

Zlatá stuha: Slavkov
Oranžová stuha: Žlutava
Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí): Korytná
Modrá stuha (za společenský život): Vítonice
Bílá stuha (za činnost mládeže): neudělena

Diplom Zlatá cihla (kategorie B): Bystřice pod Lopeníkem, rekonstrukce zvonice
Mimořádné ocenění za připomenutí partyzánské historie: Hošťálková
Mimořádné ocenění za systematickou práci s mládeží: Podhradní Lhota
Mimořádné ocenění za systém zpracování biologického odpadu: Machová
Mimořádné ocenění za koncepční plánování rozvoje obce: Nivnice

Autor: Vojtěch Trubačík

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 85 Kč

Stavební lakýrníci a natěrači Malíř, natěrač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na stavbách, znalost technologických postupů, provádění nátěrů a maleb, zákl. orientace v technické dokumentaci, posouzení stavu a příprava podkladů, provádění oprav, výpočet množství barev a spotřeby materiálu. Znalosti, praxe a vyučení v oboru. Prémie, roční odměny. Kontakt telefon či e-mail. Pracoviště: Stamos uherské hradiště, spol. s r.o., Otakarova, č.p. 108, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Blanka Sládková, +420 572 551 460.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Man. práce ve vinici, výkon práce také v katastru obcí Ořechov, Vážany, Polešovice, Újezdec u Osvětiman, doprava na místo výkonu práce zajištěna, dovolená ve výši 25 dní, stravenky, příspěvek na živ. pojištění, kontakt telefon nebo životopis na e-mail.. Pracoviště: Vinohradnická společnost spol.s r.o., 687 37 Polešovice. Informace: Radomír Menšík, +420 602 458 848.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 17 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič VZV - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, práce na VZV, v chladírenských komorách, aktuální průkaz řidiče VZV, výhodou ŘP "T", závodní stravování, kontakt telefon (7-14 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Rochus spol. s r.o., Na Záhonech, č.p. 1482, 686 04 Kunovice. Informace: Alice Matějíčková, +420 572 549 291.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 16 000 Kč

Odborní účetní všeobecní SAMOSTATNÝ/Á ÚČETNÍ - VŠEOBECNÝ/Á. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování dodavat. faktur, účetování majetku a jeho inventarizace, min. SŠ vzdělání, nejlépe ekonom. směru, výborná znalost RJ slovem i písmem, denní komunikace, výborná znalost podvojného účetnictví, orientace v účetních a daňových zákonech, uživat. znalost MS Office, praxe min. 2 roky (týká se SŠ), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, odpovědnost, loajalita, časová flexibilita, možnost prof. a odbor. růstu, školení, možnost výuky AJ i RJ, příspěvek na ubytování a stravování, odměny, příspěvek na rehabilitace u zaměstnanců vykonávající rizikovou práci, dotovaná teplá strava, zajištění nápojů, 5 týdnů dovolené, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Aircraft industries, a.s., Na Záhonech, č.p. 1177, 686 04 Kunovice. Informace: Eva Michalcio, +420 572 816 455.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči museli hořící chatu hledat

1. FC Slovácko. Na snímku Josef Divíšek.

Divíšek: Na statistiky se nemůžeme dívat. Musíme hrát svoji hru

Válečného hrdinu z Bzové po letech uctili v Africe

„Výjimečný příklad plukovníka Rosíka nám připomíná, že v Česku vždy žili lidé připravení bojovat za svobodu a demokracii. Díky vlastencům, jako byl on, se dnes nejen Česká republika může těšit z míru v Evropě.“

Tři skokani, třikrát planý poplach. Zneužití tísňové linky vyšetřuje i policie

Nejprve člověk chystající se skočit z rozhledny, poté dvakrát skokan na železničním mostu. Pořádné pozdvižení vyvolala ve čtvrtek 8. března večer blesková akce, u níž asistovaly jednotky profesionálních hasičů z Uherského Hradiště společně s policisty a záchrannou službou.

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT