Děti ze Lvovské oblasti, kterou zasáhl jedovatý fosfor, budou odpočívat ve valašském Liptále

Nedaleko ukrajinského Lvova totiž 17. července vykolejil vlak převážející asi 750 tun žlutého fosforu. Ten se používá například k výrobě hnojiv, ale i výbušnin, je vysoce hořlavý a samovolně vzplane při teplotě nad 40 stupňů Celsia. Šest vagonů také ihned začalo hořet.

Jedovaté zplodiny poté zasáhly čtrnáct vesnic dohromady s asi jedenácti tisíci obyvateli. Ti teď nemohou používat vlastní studně, jíst svou zeleninu či pít mléko svých krav.

„Okamžitě jsme zareagovali na situaci a nabídli svou pomoc. Ukrajinská strana požádala o umožnění ozdravných pobytů. Postaráme se o čtyřicet dětí od 12 do 15 let, u nichž se po havárii objevily respirační problémy,“ vysvětloval hejtman Lukáš.

Děvčata a chlapci budou ubytováni v nově zrekonstruovaných prostorách Dětského domova v Liptále na Vsetínsku. V areálu zařízení je bazén a hřiště a v okolí řada možností pro výlety, o děti se postará i pedagog, psycholog a odborný lékař.

Zlínský kraj a Lvovská oblast spolupracují již dlouho a před necelým rokem navázaly ještě užší kontakty jak v ekonomice, tak třeba i v kultuře. Pobyt zajišťuje také Generální konzulát ČR ve Lvově, Dětský domov Liptál, krajský hasičský záchranný sbor a Český červený kříž Zlín.