Zavedení poplatku se většinou neodrazilo na počtu pacientů v ordinacích, výrazně méně lidí však nyní vyhledává pohotovost. „Ošetření je zhruba o polovinu méně než za stejné období loňského roku,“ spočítal předseda Krajského sdružení praktických lékařů ve Zlíně Lubomír Nečas. Běžné ordinace jsou však podle něj v těchto dnech plné. „Je vyšší nemocnost,“ vysvětlil Nečas.

Na nedostatek pacientů si nemůže stěžovat ani zlínská praktička pro dospělé Zuzana Malínková. „Pacientů máme stále hodně, rozhodně jich neubylo,“ potvrdila. Mírné komplikace pak mají pouze s tím, že o poplatky se stará sestra. Potvrzení o zaplacení poplatku prý většina pacientů nepožaduje. „Máme je připravené, ale zatím jsme ho vydali jen asi ve dvou případech,“ uzavřela lékařka.

Úbytek pacientů nehlásí ani Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. „Žádného neplatiče či komplikace s placením jsme zatím nezaznamenali. Všichni bez problémů zaplatili,“ sdělila mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Problémy s výběrem poplatků nepotkaly žádného z oslovených lékařů. „Poplatky disciplinovaně platí všichni, i když někteří k nim mají dotazy,“ uvedl zlínský lékař Nečas.

Jako bezproblémový hodnotí výběr poplatků od pacientů kroměřížský stomatolog Milan Volf. „U nás je totiž více úkonů, kde klienti už dříve hradili plnou cenu. Takže my jako zubní lékaři i naši pacienti jsme zvyklí na placení určitých výkonů,“ uvedl Volf.

Jako bezproblémové hodnotí zavedení poplatků i zubař z Bystřičky na Vsetínsku Aleš Církva. „Lidé nám kvůli nim nenadávají. Podle všeho byla propagace jejich zavedení dobře vedená. Jak se bude situace vyvíjet dále, ukáže čas,“ konstatoval Církva.

Někteří z pacientů však s novinkou spokojeni nejsou. „Platím sociální a zdravotní pojištění, tak proč bych měla platit ještě v ordinaci? Naše zdravotnictví poplatky určitě nevytrhnou, je to úplně zbytečné,“ rozhořčila se kupříkladu Kateřina Parešová před ordinací praktického lékaře ve vsetínské poliklinice.
Poplatky nenechávají v klidu ani některé zákazníky lékáren.

„Beru léky na srdce už několik let. Hrozím se toho, jak vysoké částky za ně budu platit za další rok. Myslím, že si stát bere pacienty jako rukojmí. Páni ministři dobře vědí, že bez léků se neobejdeme a na názor pacientů se nikdo neptá. Prostě nás jen postavili před hotovou věc,“ postěžoval si šestasedmdesátiletý Karel Petrák z Uherského Hradiště.

Negativní ohlasy potvrzují i lékárníci. „Najdou se lidé, kteří na nové poplatky reagují podrážděně. Pro tyto případy máme připraveny speciální letáky, které lidem podrobně vysvětlují, za co a proč platí,“ sdělila magistra lékárny na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti Alena Mráčková.

Právě lékárnám, na rozdíl od lékařských ordinací, po Novém roce zákazníků ubylo. Podle lékárníka Pavla Nesrsty ze Zlína je to však tím, že jsou lidé předzásobovaní. „Dokud mohou, lidé se návštěvě lékaře vyhýbají a nachlazení řeší různými sirupy a volně dostupnými léky. A pacienti, kteří léky užívají pravidelně, stejně k lékaři musejí,“ popsal odborný zástupce lékárny.

Podobný názor má i lékárník z Horní Lidče Peter Hájek, který zároveň provozuje výdejnu léků ve Valašské Polance na Vsetínsku. „Nyní přicházejí většinou jen lidé s chřipkami a jinými akutními chorobami. Situace se ale bude normalizovat tím, jak bude chronickým pacientům klesat zásoba léků. Je ale ještě brzo na to hodnotit,“ uzavřel lékárník.

Související článek:

Bez léků by nepřežila, poplatkům se nevyhne

Řediteli domova důchodců vadí malá informovanost

Slovácko: s poplatky v nemocnicích nejsou problémy

Nemocnice koupila automaty na platby

Krajská nemocnice zřídila sedm míst pro výběr poplatků

Poplatky ve zdravotnictví: jak se budou vybírat

Lékaři říkají poplatkům ne