Zatím se podle svých slov seznamuje s podrobnostmi tohoto rozhodnutí. „Po důkladném prozkoumání se rozhodnu o dalším postupu. S velkou pravděpodobností se dá předpokládat, že podám rozklad do rukou ředitele Národního bezpečnostního úřadu," dodal Vratislav Mynář.

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že pokud v obálce bude rozhodnutí o neudělení prověrky na stupeň přísně tajné, předpokládá, že využije možností, které mu dává proces odvolání. „Pokud ani tyto možnosti nedopadnou dobře, tak samozřejmě dodržím slovo, které jsem dal," prohlásil prezident.

Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známé, spekuluje se ale o tom, že úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, což však Vratislav Mynář opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily od právníka lobbisty Romana Janouška v pražských Strašnicích za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Zemanův kancléř řekl, že v nákupu nic podezřelého nevidí.

SLEDUJEME Bezpečnostní prověrka Vratislava Mynáře