Nešvar se postupně začíná „přesouvat“ i k centru slovácké metropole.
Odložili je sem majitelé, kterým se tento způsob „likvidace“ zdá nejen ekonomicky výhodný, ale hlavně pohodlný. Například červená škodovka, která dosloužila, v těchto dnech „ozdobila“ plochu u hřbitova v Uherském Hradišti-Mařaticích. Další vraky lze spatřit v ulici J. Staňka, v ulicích Sadová a Lomená, ve Štěpnicích a na dalších místech slovácké metropole. Lidem, kteří se tímtozpůsobemsnaží zbavitsvého stroje, přitom hrozí vysoká pokuta.
Od ledna letošního roku totiž může radnice za takové odstavení vozidla udělit až třistatisícovou pokutu. Loni vydal uherskohradišťský odbor dopravy 36 výzev k odstranění vraků, letos to bylo dalších deset. Majitelé vozů se snaží úředníkům zkomplikovat práci rozličnými způsoby, například odstraněním„espézetky“.
„Nalézt majitele takového automobilujepakvelmiobtížné,“ připouští Jaroslav Ježo, velitel Městské policie v Uherském Hradišti, který vzápětí dodává, že existují ještě další indicie, které mohou pomoci identifikovat vlastníka. „Více může napovědět číslo karoserie a motoru. Problém nastává ve chvíli, kdy je auto uzamčené. Násilím ho totiž nemůžeme otevřít. Často se také stává, že i tato čísla majitel vybrousí,“ dodal Ježo.
Nevzhledné vraky vadí i samotným obyvatelům města. „Přimhouřím oko, když se takové auto objeví mezi ostatními na sídlištním parkovišti. Tam už si lidé mezi sebou věci vyříkají a většinou majitele donutí ke správnému jednání. Ovšem v případě vozu, který někdo odstavil u hřbitova v Mařaticích, omluva neexistuje,“ rozčilil se dvaašedesátiletý Karel Polášek z Uherského Hradiště.
Radnice v Uherském Hradišti pokutu, kterou od ledna umožňuje zákon, prozatím neudělila. Vlastníkmápodle jeho znění dvouměsíční lhůtu na odstranění vraku. Pokud vozidlo nezmizí, o likvidaci stroje se postará město. Loni tímto způsobem nechali radní odstranit čtyři vozidla.