„Vydáváme je od středečního odpoledne, kdy jsme byli připojeni k centrálnímu úložišti,“ uvedla vedoucí lékárny Margita Brázdilová. Ve Vizovicích a Tlumačově vydají přípravky pouze na předpis. Jedná se o Aspirin complex, Modafen, Nurofen stopgrip, Panadol plus grip, Paralen plus a Daleron proti chřipce a nachlazení. V případě volného nákupu léků je zákazník povinen předložit občanský průkaz nebo průkazku pojištěnce.

Problémem volného prodeje léků s pseudoefedrinem je povinnost lékáren evidovat jejich výdej v centrálním úložišti, která byla nařízena Státním ústavem pro kontrolu léčiv z důvodu omezení možnosti zneužití léčiv narkomany. Většina prodejen na Zlínsku však zatím není k centrálnímu úložišti připojena, a tudíž nemá k povinné evidenci přístup.

„Očekáváme, že se lékárny budou samy aktivně zapojovat, především pod tlakem pacientů, kteří nepochybně budou chtít využívat služeb osobního lékového záznamu. Lékárna, která nechce nabízet tyto služby, dává pacientům najevo, že nejsou prvořadým subjektem jejich zájmu. Připojení k centrálnímu úložišti je navíc pro lékárny povinné,“ komentovala situaci tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

„Lékárny, které nejsou k centrálnímu úložišti připojeny mohou přípravky obsahující pseudoefedrin vydávat pouze na recept. Pokud nepřipojená lékárna vydá léky v rámci volného prodeje, porušuje tím zákon o léčivech a hrozí jí pokuta půl milionu korun,“ dodala.

Připojení lékáren ale nepodporuje Česká lékárnická komora. Ani předseda Okresního sdružení lékárníků ve Zlíně a vedoucí Lékárny Poliklinika Pavel Nesrsta svou provozovnu nezaregistroval.

„Prozatím jsme se k centrálnímu úložišti nepřipojili, neboť se ztotožňujeme s názorem komory, že se jedná o příliš otevřený systém, ve kterém by mohla být data zákazníků snadno zneužita. Myslím si, že takto bude reagovat většina lékáren, které navíc nebyly o okolnostech výdeje doposud dostatečně informovány,“ postěžoval si. Zároveň ale potvrdil, že omezení prodeje kontroverzních léků je určitě potřebné, neboť v současné době končí 80 procent prodaných přípravků ve varnách.

Otázkou zůstává, jak se s celou věcí vypořádají zákazníci. Zda budou hledat alternativy oblíbených léků nebo zaplní čekárny ordinací, aby si vyžádali recept.

„Zatím mám nějaké léky v zásobě. Až mi dojdou, nechce se mi před jejich nákupem vysedávat v čekárně u lékaře,“ uvedla zákaznice jedné ze zlínských lékáren Zdeňka Motochová. Místní doktoři však zatím zvýšenou poptávku po receptech nepocítili. „Je pravda, že některé z diskutovaných léků pacienti rádi užívají. Zatím se ale jejich zhoršená dostupnost v ordinaci nijak neprojevila,“ uvedla praktická lékařka Květuše Mašová. Nevylučuje však, že se mohou problémy objevit po delší době platnosti omezení.

Gabriela Dvorníková