Téměř dvacet let žije v Chicagu ve Spojených státech amerických a nyní ve svých šestačtyřiceti mohl jít podruhé volit prezidenta země, která se mu stala druhým domovem. Americké občanství se mu podařilo získat před několika lety. Řeč je o jednom z mužů původem z Dolního Němčí, kteří za velkou louži zamířili v polovině devadesátých let a už v USA zůstali.

„Volil jsem Trumpa. Má dobrý směr. Dost bylo socialistů (tak tam mnozí říkají demokratům pozn. red.)," tvrdí muž, který v hlavním městě Illinois vychovává s manželkou dvě děti.

Pokračování Obamovy politiky by podle něj byla velmi špatná volba, v posledních osmi letech se ve Spojených státech totiž zvýšily daně, zejména údajně kvůli nárůstu sociálních dávek pro lidi bez práce, jejichž počet neklesá.

„Potřebujeme silného vůdce. Nového Reagana. Systém Obamovy administrativy nefungoval a USA rozdělil. Trump by měl zemi sjednotit. Každopádně by neměla jít proti Rusku," tvrdí rodák ze Slovácka.

TURISTKU VÝSLEDKY VOLEB ZASKOČILY

To devětatřicetiletá Hradišťanka Martina Zapletalová se čerstvě ze Spojených států vrátila zpět na Moravu a výsledky tamních voleb ji zaskočily. „Sama nemám nějak vyhraněný názor na to, koho bych volila, nicméně podle ohlasů v našem okolí a celkové atmosféře v zámoří bych spíše předpokládala opak," podělila se o své zkušenosti.

Přiznává ale, že celkový dojem z nálad v zámoří může mít zkreslený kvůli tomu, že strávila téměř všech deset dnů svého výjezdu do Ameriky v historickém centru New Yorku. Právě pro větší města v čele s New Yorkem byla Hillary Clintonová jasnou jedničkou v letošních volbách.

„Když jsme procházeli ulicemi nebo míjeli místní, vždy se našel někdo, kdo veřejně demonstroval svoji podporu demokratické kandidátce. Ať už to bylo formou vyvěšené vlajky s jménem Hillary z okna nebo s tričkem v barvách typických pro Ameriku," poznamenala Martina Zapletalová.

BROĎANKA V HOUSTONU: ANI JEDEN KANDIDÁT NEBYL IDEÁLNÍ

Slováckému deníku se svěřila se svými zážitky z voleb také pětadvacetiletá Aneta Mikšeová, která ač pochází z Uherského Brodu, v současnosti žije v americkém Houstonu.

„Donedávna jsem se politikou příliš nezabývala, není však možné se vyhnout atmosféře amerických voleb, zvláště když se jedná o tak zásadní rozhodnutí netýkající se pouze USA, ale v podstatě celého světa," prozradila Aneta Mikšeová. Podle ní je nakonec Donald Trump lepší volbou, než Hillary Clintonová.

„Ani jeden z kandidátů nebyl pro mě osobně ideální volbou pro USA, ale kdybych si měla vybrat, přiklonila bych se spíše k Donaldu Trumpovi, i kvůli jeho nekompromisnímu postoji vůči ilegálním imigrantům. Hillary Clintonová narozdíl od něj chtěla přijmout až čtyři sta tisíc běženců ze Sýrie, na což v Evropě doplatilo Německo. Celkově je zde atmosféra mnohem víc strhující než u nás. To je částečně dáno i tím, že jsou místní obyvatelé větší vlastenci a doslova hltají jakékoliv slovo, které ve volbách padlo," upřesnila Aneta Mikšeová atmosféru posledních dnů v Houstonu.

Po volbách tak doufá, že se situace ve společnosti uklidní.

„Lidé se tady rozdělili na dva tábory a někteří z nich zašli svým jednáním do extrému. Posledních pár dnů si proto část místních už začala přát, ať je po volbách. Přestože jsou příznivci Hillary zklamaní a naštvaní, věřím, že se nálady nakonec zmírní," dodala Aneta Mikšeová.