Znamená to, že ČSSD získala 57 křesel, ODS 51, TOP 09 41, KSČM a Věci veřejné 25. Naopak sněmovnu opouští KDU-ČSL a Strana zelených, protože nepřekročily pětiprocentní hranici. Výsledky ve Zlínském kraji celkem kopírovaly hlasování v celé České republice: ČSSD (21,93%), ODS (20,81%), TOP 09 (13,94%), Věci veřejné (9,71%), KSČM (10,04%). Výjimku tvoří lidovci, v jejichž tradičně oblíbeném kraji dosáhli téměř 9,95%, zatímco na celostátní úrovni jen 4,39.

Strany průběh sčítání a téměř definitivní výsledky sledovaly v krajských volebních štábech.

Smýkal z ČSSD: Zvolená cesta není správná

Rozhodně ne nadšená nálada vládla u zlínských sociálních demokratů. Sčítání napjatě sledovali v televizi. „Výsledek mě netěší. Ale občané si zvolili takovou cestu. Nemyslím si, že je to cesta, která by většině občanů prospěla, ale zvolili si tak,“ uvedl Josef Smýkal, dvojka na kandidátce sociálních demokratů Zlínského kraje.

Ještě v 17.30 hodin počítal, že z kraje se dostanou tři až čtyři poslanci, zhruba o hodinu později už pak bylo jasné, že budou čtyři. Trojka, František Novosad, byl stručný. „Hlavně, že jsme oranžoví,“ poznamenal.

Čtvrtý muž kandidátky, Antonín Seďa, stejně jako ostatní, nezapomněl poděkovat voličům. „Je fakt, že jsme si představovali, že zvítězíme větším rozdílem. Zvítězila ale kampaň politických protivníků hrozící dluhem,“ poznamenal s tím, že pokud ČSSD nebude ve vládě, rozhodně bude silnou opozicí.

Radost z preferenčních hlasů neskrýval Petr Navrátil ze Slavičína, šestka kandidátky. „Třiatřicet procent přednostních hlasů ve Slavičíně – myslím, že se na politiku nevykašlu,“ řekl s úsměvem slavičínský pedagog.

Lidovci jsou zklamaní

V 17 hodin sice ještě nebyly sečteny všechny hlasy, bylo však už víceméně jasné, že křesťanští demokraté nedosáhnou pětiprocentní hranice nutné pro vstup do parlamentu. Lídr kandidátky Zlínského kraje Michaela Šojdrová a také dvojka, Daniel Fojtů, čekali na výsledky v Praze. Ve zlínské Orlovně sledovali sčítání krajský předseda Petr Hradecký, kandidát číslo 3 Pavel Studeník a krajská tajemnice Karla Vaculínová. „Jsme zklamaní,“ netajil se Studeník.

Přítomní se shodli v tom, že část hlasů jim odebrala TOP 09. „Její vedení je sestavené v podstatě z našich bývalých krajských představitelů,“ upozornil Hradecký.

Podle krajské tajemnice Karly Vaculínové bude ve sněmovně chybět to, že se křesťanští demokraté rozhodovali podle morálních hodnot a ne podle stranického diktátu. „I jiné strany mají věřící poslance, ale hodnoty, ke kterým se hlásí jako křesťané, musejí potlačit ve prospěch stranické poslušnosti,“ míní Vaculínová.

Úlehla si vsadil. Za výhru si může koupit auto

Občanští demokraté Zlínského kraje zavítali do zlínské kavárny Králova vila. Petr Nečas byl v Praze, ale dvojka na kandidátce Pavel Svoboda zůstal v krajském městě. „Minimální rozdíl mezi ODS a ČSSD je znatelný. Je to úspěch. Určitě se rýsuje pravicová koalice. TOP 09 a Věci veřejné jistě dají přednost nám před sociální demokracií,“ byl přesvědčen Pavel Svoboda. „Myslím, že tomu hodně pomohli mladí lidé, kteří šli k volbám,“ dodal.

V zásadě spokojen je v tuto chvíli i statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš. „Povýšenecká nálada sociální demokracie se nepotvrdila. Prorokovali nám propadák. Je ale vidět, že agresivní politika Jiřího Paroubka není to, co by voliči chtěli. Tento výsledek je rozumný,“ je přesvědčen Lukáš, který měl obavy z toho, že voliči skočí na špek chimérám, které slibovala ČSSD za poslední rok. Upozornil však na skutečnost, že ODS měla před čtyřmi lety o deset procent více, v krajských volbách před necelými dvěmi lety více o procenta dvě.

O něco bohatší je po sobotě Tomáš Úlehla, který obhájil poslanecké křeslo. „V sázkové kanceláři jsem si přes kamaráda vsadil na to, že ČSSD a KSČM nedá dohromady 101 křesel a že do parlamentu nedostane více než pět stran. Mrzí mne však, že jsem nevsadil dva miliony, ale že jsem se držel při zdi. Kolik jsem vsadil neprozradím, ale je to pěkná suma. Auto se za to koupit dá,“ podotkl s úsměvem Úlehla.

Zelení mají do spokojenosti daleko

O tom, zda se sejde volební štáb strany, se chtěli zelení dohodnout operativně dle výsledků. Protože ale nedosáhli hranice potřebné pro účast v parlamentu, nesešli se. „Do spokojenosti mám daleko. Jako lídr pravděpodobně končím, bylo by dobré, aby to zkusil někdo jiný,“ řekl krajský lídr František Šulgan s tím, že se bude jistě ještě ve straně jednat o tom, kdo povede zelené do příštích parlamentních voleb za Zlínský kraj.

V Rožnově pod Radhoštěm, odkud pochází, sice zelení překročili pět procent, ale v minulých volbách to bylo přes deset. „Vznikly nové strany jako věci veřejné a TOP 09, tam se hlasy přesunuly,“ domnívá se Šulgan.

Ve sněmovně bude podle něj chybět strana proto, že byla jedinou čistou stranou bez afér. „Odmítli jsme například okamžitě úplatek za to, že ovlivníme loterijní zákon,“ připomněl Šulgan.

Komunisté bez výrazných emocí

Naopak ve svém štábu se sešli komunisté. Ti sice nebyli výrazně zklamaní, ale rozhodně ani nejásali. Za Zlínský kraj budou mít podle všeho jenom jednoho poslance a to Vladimíra Koníčka. S napětím volební výsledek očekával Vladimír Místecký. „Pokud bych se sněmovny nedostal, nevadí, a bude ráda taky manželka, že nebudu pryč,“ řekl.
Bude Gazík ministrem?

Členové TOP 09 se sešli v jedné z hradišťských restaurací. Volební výsledek byl pozitivním překvapením pro jejího lídra ve Zlínském kraji Petra Gazdíka. „Už první informace po uzavření volebních místností byly pro mě příjemným šokem. Osobně považuji za velmi dobrý signál jakýkoliv zisk hlasů nad 15 procent. Nakonec se ukázalo, že značná část veřejnosti neuvěřila populistickým slibům. Vůči našim voličů to ale znamená velkou zodpovědnost,“ konstatoval Gazdík, jenž je členem vyjednávacího týmu TOP 09 s ostatními politickými stranami. Sám naznačil, že by se mohl stát s ministrem, a to resortu školství nebo místního rozvoje.

Pokud by se tak stalo, post starosty Suché Lozi by prý opustil a na svém místě by nejraději viděl Václava Bujáčka.

Za zvuku harmoniky pojídali dort

Veselo bylo ve zlínském štábu Věcí veřejných. „Je to obrovské vítězství, ve dvouciferný volební výsledek jsme snad ani nedoufali,“ sdělil zlínský lídr Martin Vacek a nový poslanec, který včera po zjištění pro něj pozitivních výsledků zamířil do Prahy.
Další členové věcí veřejných zůstali ve štábu. Pojídali zde dort a zpívali při harmonice. „Úspěch přikládáme tomu, že jsme zvolili kontaktní kampaň, kde jsme se například lidí ptali, co je trápí,“ sdělila krajská dvojka Jiří Mikl. Dodal, že rozhodně nejsou stranou na jedno použití a že již nyní se chystají na podzimní komunální volby.

Vladovič skončí i jako starosta

Bez sebemenších emocí prožíval podle svých slov postupné zveřejňování výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky lídr Strany práv občanů Zemanovci a první muž Slavkova Petr Vladovič. A to i přesto, že jeho politické sdružení potřebnou důvěru od voličů nezískalo a žádné parlamentní křeslo neobsadí. „Dobu sčítání výsledků voleb jsem trávil v ústředí naší strany v Praze společně s dalšími členy včetně předsedy Miloše Zemana,“ naznačil politik s tím, že hlasů od voličů si nesmírně váží. „Voliči rozhodli, že do Parlamentu nepůjdeme, situaci akceptujeme,“ konstatoval Vladovič, který bude údajně následovat Miloše Zemana a rezignuje na svoji politickou funkci. „K dnešnímu dni jsem učinil definitivní rozhodnutí, že v politice končím. Dokončím starostovský mandát a dál svůj post obhajovat nebudu,“ vyjádřil se Vladovič.

Poslanci za Zlínský kraj

ČSSD - Zdeněk Škromach, 53 let, poslanec PČR, Rohatec
Dřívější ministr práce a sociálních věcí, místopředseda vlády, poslanec PS PČR od roku 1996, místopředseda ČSSD.

ČSSD - Josef Smýkal, 55 let, poslanec PČR, Holešov
V sociální demokracii působí od roku 1998. Od té doby je komunálním politikem v Holešově, od roku 2002 poslancem PČR. Mezi jeho záliby patří folklor, zpěv a hudba.

ČSSD - František Novosad, 62 let, poslanec PČR, Nový Hrozenkov
V politice od roku 1994, kdy byl zvolen místostarostou Nového Hrozenkova. Poté byl starostou a krajským zastupitelem, od roku 2006 poslancem PČR.

ČSSD - Antonín Seďa, 49 let, poslanec PČR, Uherské Hradiště
Patřil mezi zakládající členy ČSSD v roce 1989. V komunální politice od roku 1994, toto bude jeho třetí volební období jakožto poslance PČR.

ODS - Petr Nečas, 45 let, poslanec PČR, Rožnov pod Radhoštěm
Zkušený politik, který se ve sněmovně pohybuje už 18 let. Byl ministrem práce a sociálních věcí. V někdejší volbě předsedy ODS prohrál s tehdy nepříliš známým Mirkem Topolánkem, jehož však po nedávném odstoupení v čele ODS nahradil.

ODS - Pavel Svoboda, 56 let, poslanec PČR, Holešov
Členem ODS je od roku 1992. Mezi roky 1994 - 1998 vykonával mandát zastupitele a radního města Holešov. Do sněmovny se dostal před čtyřmi lety.

ODS - Jaroslav Plachý, 58 let, poslanec PČR, Uherské Hradiště
Mezi roky 1990-1993 byl členem Křesťanskodemokratické strany. Od roku 1994 je členem ODS, za níž byl roku 1996 zvolen do Poslanecké sněmovny. Od té doby mandát vždy obhájil.

ODS - Tomáš Úlehla, 45 let, poslanec PČR, Zlín
Známý zlínský politik, který byl tajemníkem i primátorem krajského města. Nyní je radním. Do sněmovny se dostal podruhé.

TOP 09 – Petr Gazdík, 35 let, starosta, Suchá Loz
Známý bojovník za spravedlivější rozpočtové určení daní, aby bylo výhodnější pro menší obce. Proslul mimo jiné tím, že si na pár dní vyměnil svou roli s primátorem Prahy Pavlem Bémem. Působí také jako zlínský krajský zastupitel.

TOP 09 – Alena Hanáková, 51 let, starostka, Vizovice
Nováček v poslanecké sněmovně. Známá regionální starostka

KSČM – Vladimír Koníček, 46 let, poslanec PČR, Boršice
Zkušený komunistický politik a bývalý učitel na hradišťské střední průmyslové škole. Ve sněmovně už je od roku 2002.

VV – Martin Vacek, 38 let, odborný terapeut, Zlín
Bývalý člen ODS a zlínský krajský zastupitel. Nováček na vrcholné politické scéně.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU