Labutě velké, kachny „březnačky“ a lysky černé patří k takzvaným polosofistikovaným druhům, což znamená, že se lidí příliš nebojí, a nechávají se od nich dokonce krmit. „Nejvhodnější potravou jsou pro ně menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. V žádném případě na nich nesmí být plíseň, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout. Můžete jim dát i pšenici, oves a kukuřici,“ vysvětlil Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Na soutok Olšavy a Moravy se na zimu slétávají i neobvyklé druhy. Morčáky velké a poláky chocholačky mohou lidé vidět mezi jezem ve Starém Městě a mostem v Kostelanech nad Moravou. Právě tam totiž voda nezamrzá.

Občas se mezi zimujícími vodními ptáky ve městech objevují i ornitology vyhledávané rarity, jako je například labuť zpěvná, která letos opět zimuje na řece Moravě v Kroměříži.

„Pokud někde uvidíte další vzácné a ojedinělé vodní ptáky, dejte prosím vědět ornitologům. Možná se stanete objeviteli další rarity. Můžete napsat, případně poslat fotografii pozorovaných druhů na naši e-mailovou adresu: mosprerov@seznam.cz,“ vyzval čtenáře Šafránek.

Martin Nevyjel, Blanka Malušová