FOTOGAlERIE a VIDE naleznete ZDE

Tisíce hektolitrů vody se proto začaly shromažďovat v podobě lagun na polích a zamířily také do potoků a bystřin bělokarpatských kopců. Během noci na středu pak dosáhla hladina řeky Olšavy třetího povodňového stupně a krizový štáb v Komenského městě musel vyhlásit stav ohrožení.

„Není zřejmé, kdy by mohla Olšava kulminovat. Všechny přehrady v horní části toku, ať jde o Luhačovickou či Bojkovickou, jsou plné a přetékají přes hráze. Voda v Olšavě vystoupala na 5 metrů 35 centimetrů,“ informoval ve středu odpoledne starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof. V té chvíli byla podle něj nejhorší situace v areálu trafostanice, kde se vytvořilo jezero, do něhož přitékala voda z protržené levé hráze řeky Olšavy. Ta zatopila také sklep elektrorozvodny. „Pytli s pískem se těsně po poledni podařilo hasičům přítok zastavit. Nyní by čerpadla měla odsud odsávat vodu,“ sdělil Kryštof a dodal, že pokud voda zcela zaplaví tuto trafostanici může se stát, že bude Uherský Brod bez elektrického proudu.

Kam však voda proudila bez zábran, to byly zahrady několika rodinných domků v Havřicích, kde se dopoledne protrhl pravý břeh Olšavy. „Řeka se tam rozlévá do polí, kde se propojuje s Havřickým potokem a vytváří rozlehlou lagunu,“ sdělil Kryštof. V ulici Vazová se voda vtlačila lidem do sklepů z kanalizace. Její odčerpání se tam však hasičům vůbec nedařilo, neboť se neustále vracela zpátky. Podobné to bylo také v jižní městské části Trávníky, kde hasiči rozmísťovali pytle s pískem, protože se tam voda z řeky začínala pomalu vylévat. „Ve sklepě mám po pás vody, která se tam vedrala kanálem už po třetí hodině ráno. Kompletně zaplavení jsme tady byli v roce 1971. Od té doby byla Olšava několikrát zhruba tak vysoko jako dnes, ale vždycky to odnesly maximálně sklepy,“ řekla Jarmila Mahdalíková, která už šedesát let bydlí v Brodě zhruba tři sta metrů od koryta řeky. To potvrdil také Broďan Jiří Hrabec. „Je to čtyřicet let, co se tady Olšava mohutně rozlila. To byly tehdy vytopené i garáže ČSAD. Od té doby tady velká voda v takové míře neřádila. Pokud ale bude pršet až do večera, nevím, jak to s námi dopadne. U benzinové pumpy podél výpadovky na Bánov je lagunami zatopeno několik hektarů polí,“ popisoval situaci Hrabec.

Mosty v Uherském Brodě náporu živlu odolávaly až na ten u Luxovy koliby. „Tam se v korytě neregulovaného potoka nashromáždilo množství popadaných větví a jeho hladina sahala až po okraj mostku, na kterém je připevněné plynové potrubí. Museli tam proto hlídkovat pracovníci plynáren, aby případně plyn rychle uzavřeli,“ vysvětloval starosta.