VIDEO z povodňové situace v Uh. Brodě naleznete ZDE

To mělo za následek vytlačení vody z odtokových systémů na povrch. Nejhorší situace panovala od úterní noci a ve středu v Uherském Brodu. Kvůli přívalům vody zástupci radnice požádali kolegy z Uherského Hradiště o zapůjčení několika stovek pytlů s pískem, které hradišťští připravili před několika dny při tehdejší hrozbě povodní. „Těmito bariérami zvedáme pravý břeh Olšavy v úseku od Vlčnovského mostu směrem k Bajovci. Také čistička vody je v této chvíli níž než hladina Olšavy. Voda se proto kanálem tlačí do ulice Vazová v blízkosti Olšavy, která už je zaplavená a neprůjezdná,“ informoval ve středu ráno starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof, který v tu chvíli zvažoval například i evakuaci obyvatel holobytů, které živel ohrožoval. Hasiči museli zasahovat i u potočního můstku v Újezdci u Luhačovic, na kterém je upevněné plynové potrubí. Voda tam totiž naplavila kmeny stromů a větve a hrozilo utržení můstku a poškození plynových rozvodů.

Nezkrotná řeka vtrhla i do rozlehlého areálu uherskobrodské České zbrojovky (ČZ). „Zaplavila zhruba pět provozů. Pracovníky těchto dílen jsme poslali domů. Škody odhaduji na jeden až dva miliony,“ poznamenal generální ředitel ČZ Uherský brod Lubomír Kovařík.

Řekou Olšavou v Uherském Brodě protékalo ve středu dopoledne 140 kubíků za sekundu, přičemž za normální stav v tomto toku hydrologové považují pouhý jeden kubických centimetrů na metr krychlový.

Také v Kunovicích platil od středečního rána třetí povodňový stupeň. „Nejhorší situaci panuje v ulici Na Řádku, kde se voda z Olšavy tlačila do sadů,“ sdělila místostarostka Kunovic Ivana Majíčková.

V Uherském Hradišti řeka Moravy vystoupala až na druhý povodňový stupeň. Podle odborníků může dosáhnout třetího povodňového stupně. „Intenzívní srážky mají v průběhu středy přecházet spíše k přeháňkám. Problémy působí nasycenost regionálních toků, do kterých spadlo třicet až čtyřicet milimetrů srážek,“ vysvětlil hydrolog a člen hradišťského krizového štábu Jiří Barouš. Podle něj hrozí největší nebezpečí ve vylití lokálních potoků a stečení vod se zeminou z polí. K takové situaci došlo ve středu ráno například v Mařaticích, u sídliště Východ. „Voda s hlínou tam tekla jako potok z kopce, po silnici k Sadům. Na rozcestí u Sadů vytvořila jezero s několika přítoky, které se roztékalo do všech stran. Na východě bydlím už patnáct let, ale nikdy jsem nic podobného neviděl,“ podělil se o svůj poznatek jeden z obyvatel hradišťského sídliště Východ Roman Abrahám.

Hydrologové ale přinesli i pozitivní zprávy. Srážky by měly ve středu prakticky ustat nebo razantně zmenšit intenzitu. „Hladiny řek a potoků by pak měly rychle klesat. Jejich pokles by pak měl být otázkou hodin,“ předestřel příznivou variantu hydrolog a meteorolog Jiří Barouš.