Proto mají strážci poutní kaple v těchto dnech přísný zákaz čerpání vody do nádob. Řešení blatnická farnost vidí ve vyhloubení osm desítek metrů hlubokého vrtu, který má přísun pitné vody zajistit.

„S vodou je to tady špatné, podívejte, teď už máme zákaz ji i turistům čerpat do nádob. Dvě studny už nestačí vodu do poutního areálu dodávat. Dokonce museli přivést záložní cisternu s vodou,“ prozradil strážce poutní kaple, 72letý František Polehňa.

„Je to tak, vody se nám na Sv. Antonínku nedostává. Stejně tomu ale bývalo i v minulosti. Například studánku pod vrcholem upravovali do současné podoby v roce 1940. I tehdy se voda ztrácela,“ prozradila Alena Střenková z Matice svatoantonínské.

Záchranou se má stát další vodní zdroj.

„Voda slouží pro občerstvení tuzemských poutníků i těch ze zahraničí. Do míst zajíždí i mnoho turistů na kolech a i ve všední dny jsme svědky několika přijíždějících autobusů. Vodu potřebují děti, pro které již několik let o prázdninách pořádáme týdenní aktivity

„Antonínovo léto“ a rádi bychom tuto tradici zachovali. Voda byla na tomto krásném poutním místě odjakživa a nyní pramen vysychá,“ uvedly blatnická farnost spolu s vedením Matice svatoantonínské ve snaze podpořit projekt, jenž má napomoct získat peníze na vrtanou studnu nedaleko kaple.

Vrt se bude nacházet severně od poutní kaple směrem k Ostrožské Lhotě, kde její nejsilnější zdroj určil vloni proutkař.

„Má mít průměr 25 centimetrů s hloubkou až k osmdesáti metrům. Jeho vyvrtání přijde na částku kolem 200 tisíc korun. Později bychom jej chtěli zastřešit,“ prozradil blatnický farář Zdeněk Stodůlka s tím, že vyhloubit by se ji měli pokusit letos na podzim.

Co se týká financování, stal se vrt na Sv. Antonínku jedním ze čtyř projektů v kraji, které podpoří ČSOB. Základem je, aby lidé na účet projektu Voda pro Antonínek posílali od 11. května do 26. června peníze. ČSOB podpoří čtyři projekty, včetně toho Antonínkovského tak, že podle konečného množství naposílaných peněz, přidá každému z těch projektů 50, 40, 35 nebo 25 tisíc korun.

K 8. červnu se na účtu určenému pro vrtanou studnu na Antonínku sešlo více než 31 tisíc korun. Peníze na něj už složila Blatnička.

„Poslali jsme tam deset tisíc korun. Vyzvala jsem několik desítek dalších obcí, aby na vrt také poslali nějaký příspěvek. Věřím, že z těch čtyř projektů se na Vodu pro Antonínek vybere nejvíc, a tak se nám pro vrt podaří získat i těch padesát tisíc od banky,“ uvedla starostka Blatničky Jarmila Hrušková.

S podporou neotálejí ani další radnice v našem regionu.

„Rada města Hluk rozhodla, že na vrt přispěje deseti tisíci korunami,“ uvedl hlucký místostarosta Jan Šimčík.

Ostrožská Lhota věnuje na vrt podle tamního starosty Antonína Jelénka pět tisíc korun. O příspěvku Blatnice pod Sv. Antonínkem budou místní zastupitelé rozhodovat 14. června.

Poutní místo Sv. Antonínek letos slaví 350 let od posvěcení základního kamene pro svou rotundu sv. Antonína Paduánskému v roce 1668. Pouť ke cti sv. Antonína bude 13. června na Sv. Antonínku sloužit od 17 hodin pomocný biskup olomoucký Antonín Basler.

Celebrantem hlavní pouti ke cti sv. Antonína bude sloužit o čtyři dny později, v neděli 17. června od 10.30 hodin olomoucký arcibiskup Jan Graubner.