Poveze ho stejný kůň jako loňského krále, a to z Břestu, odkud mají koně i královi pobočníci. V ježdění není ale budoucí panovník žádný začátečník. „Jezdit jsem se učil už jako malý ve Vlčnově s Luckou Mošťkovou. Letos jsem začal už po Novém roce a jezdil jsem skoro každý týden,“ prozradil žák šesté třídy.

Jeho cesta ke kralování nebyla úplně snadná, protože rodiče původně nechtěli. On sám se v kralování zhlédl právě u svých kamarádů, kteří si tuto funkci vyzkoušeli v předchozích letech. „Petrovi se 'kralování' začalo líbit, když si loni předávali vládu Ondra a Šimon, proto nás přemlouval, abychom mu to dovolili také. Když si kluci přišli o Petra říct, tak jsme znovu probrali situaci a souhlasili jsme,“ potvrdila cestu k Petrovu cíli jeho maminka Marie Španělová. Navíc nebude v družině sám. Bude ho doprovázet jeho starší bratr Břetislav. „Nejlepší z celé družiny je ale Vojta Ulčík, můj pobočník, s tím hlídám máj,“ zmínil jeden ze svých úkolů Petr Španěl.

V rodině Španělových není kroj a folklor ničím ojedinělým. Petr hraje na housle a letos se začal učit hrát i na cimbál. „Hraje v cimbálové muzice Šablička a v cimbálové muzice při ZUŠ Uherské Hradiště,“ pochlubila se Petrova maminka. A jak sám král přiznal, kroje má rád, líbí se mu. V neděli bude mít na sobě lidový oděv jeho maminky. „Dívčí kroj měla má maminka na prvním svatém přijímání, ale některé součásti jsou mnohem starší,“ přiznává Petr Španěl, který chodí rád na ryby a hraje hry na počítači.

Ze svého panování velký strach nemá. „Nejhorší asi bude držet tu růži v puse, zkoušel jsem to a nic moc,“ říká mladý muzikant. Jeho druhou obavou je pád z koně, jeho okolí se pak prý víc bojí počasí. Hlavně aby nepršelo.