„V žádném případě si nekonkurujeme, ale naopak jsme spojili síly pro lepší propagaci,“ poznamenal vlčnovský starosta Jan Pijáček. Byl to totiž právě on, kdo na loňském veletrhu Regiontour v Brně představil takzvaný Slovácký královský trojúhelník. První plody společné prezentace však začnou sklízet v Kunovicích, kde jako první do ulic vyjede král se svým doprovodem už osmnáctého května.

„Po televizní reportáži o přípravách jízdy králů máme informace o tom, že se k nám chystají zájezdy lidí, kteří mají v plánu na Slovácku zůstat po celý týden až do jízdy králů ve Vlčnově,“ prozradila kunovická místostarostka Ivana Majíčková. S růží v ústech tam letos na koně usedne Mirek Duda, který po dvou letech vystřídá Jana Libosvára. V Kunovicích obnovili tuto tradici v roce 1996 po čtyřiadvacetileté přestávce a pořádají ji každé dva roky.

Týden po Kunovjanech vyjede na každoroční jízdu se svým letošním králem Petrem Šobáněm krojovaná družina ve Vlčnově. Také v Hluku, kde král vyrazí do ulic tradičně v rámci Dolňáckých slavností šestého července, zaznamenali dopad společné prezentace královského trojúhelníku. „O naši jízdu králů projevili zájem filmaři,“ poznamenal tamní starosta Jan Šimčík. Hluckým králem bude v létě Lukáš Šimčík.

Do konce šedesátých let se jízda králů v Hluku konala každý rok, v sedmdesátých letech pak co dva roky a od té doby až do současnosti se opakuje vždy po třech letech. Vysoký zájem o starobylou slavnost si pochvalují i etnografové. „Souvisí to s určitou renesancí lidové kultury, což samozřejmě přitahuje zájem médii a následně veřejnosti,“ dodala etnografka Slováckého muzea Marta Kondrová.

Přečtěte si také:

Vlčnovem jel nový král