Přilepili je tam lidé z místních radnic, aby se tak připojili k protestní akci organizované Sdružením místních samospráv České republiky (SMS). To chce v celé republice upozornit na nepoměr v tom, kolik podle zákona dostávají z daní na jednoho obyvatele obce s méně občany oproti lidnatějším velkým městům.

Do protestu se zapojil například i Vlčnov, kde včera úderem třinácté hodiny připevnil ceduli s nápisem „Daňově diskriminovaná obec“ starosta Jan Pijáček. Podle něj jde o ukázku toho, že se malé obce dokážou spojit do velké skupiny a jít do celostátní akce společně.

„Musím upozornit na to, že kvůli změně rozpočtového určení daní jsme připraveni jít i do mnohem razantnějších protestů,“ poznamenal Pijáček, který je také prvním místopředsedou Sdružení místních samospráv. „Celorepublikově se akce účastní asi tisíc obcí a měst včetně nečlenů sdružení. V kraji se zapojila asi stovka samospráv,“ řekl.

Členové SMS se možností úpravy rozdělení daní prý zabývají dlouhodobě. „Naši zástupci byli i v komisi ministerstva a seznámili se i s pro něj vypracovanou analýzou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ta jasně říká, že jsou menší obce kvůli systému podfinancované, a nemají tak ani na prostou obnovu majetku. Je z ní také zřejmé, že města jako Praha či Plzeň mají tak obrovský příliv financí za každého obyvatele nastaven neodůvodněně,“ podotkl Pijáček.

SMS tedy vypracovalo v komisi návrh změny zákona, který by navýšil pro menší samosprávy příjmy z daní. „Zejména by to pomohlo těm mezi 300 až 30 000 obyvateli. Protest se pořádá právě proto, aby se na ministerstvu na návrh nezapomnělo. Pokud by se tak stalo, připravíme další a tvrdší protesty,“ upozornil Pijáček.

„Připojili jsme se proto, že v současnosti získáváme z daní asi deset až jedenáct milionů korun a na investice nám tak ročně zbývá asi dva a půl milionu. Pokud by bylo rozdělení daní spravedlivější, měli bychom na investice dvojnásobek,“ připojil se Josef Hutěčka, starosta Březnice na Zlínsku.

Dotázaní obyvatelé cítí problematiku podobně. „Měli by mít všichni stejně. Ve městě se teď můžou koupat v koupališti a na vesnici tak někde v močůvce,“ míní například Březničan Josef Paterna.

„Jsme znevýhodnění, takže s protestem určitě souhlasím,“ řekl další z tamních obyvatel Ludvík Ondrašík.

Kromě obcí se zapojila i města, například Vizovice, které však použily ceduli Daňově diskriminované město. „My jsme ve skupině do pěti tisíc obyvatel a na jednoho člověka dostáváme asi 6700 korun, přitom třeba Praha dostává na každého 35 tisíc. Pokud by se udělala změna v rozdělení daní a vyrovnalo by se to aspoň trochu, starostové by nemuseli žebrat o peníze všude možně, třeba při pochybném porcování medvěda,“ vysvětlila účast města starostka Alena Hanáková.

Úpravou se však podle policie vystavují nebezpečí pokuty, a to až do výše tři sta tisíc korun. „Ze zákona totiž vyplývá, že je zakázáno jakkoliv neoprávněně pozměňovat dopravní značení. Kdo tak učiní, hrozí mu sankce až do výše tři sta tisíc korun,“ upozornila Jana Bartíková, mluvčí zlínské policie. Pokud na něco takového policisté narazí, oznámí to prý jako závadu na komunikaci příslušnému správnímu úřadu, který by měl věc dále řešit.
„I pokud je to na hraně zákona, myslím, že je to ve srovnání s tím, na jakou nespravedlnost upozorňujeme, jen drobné provinění,“ míní však místopředseda SMS Pijáček.

Pavel Bohun, Nikola Synek