Trnkobraní, které slaví letos již jednačtyřicet let od svého vzniku, založili vizovičtí nadšenci, aby oslavili švestku, nejvýznamnější plod tohoto regionu a její tradiční a oblíbený produkt, pravou valašskou slivovici.

„Akce se vymyká z konkurence jiných velkých festivalů především svou maximální žánrovou tolerancí. Jedině zde mohou vedle sebe účinkovat rockové hvězdy, pop stars, baviči či představitelé world music,“ pochvaloval si organizátor akce Zdeněk Jurásek.

Přípravy na letošní ročník již finišují a dramaturgie, kterou pořadatelé přichystali, slibuje celou plejádu hvězd české i slovenské hudební scény. Vrcholem zahajovacího dne, tedy pátku, bude jistě Lucie Bílá společně na jednom pódiu s Cigánskými Diabli a zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů. Stálice českého hudebního nebe se na koncert nesmírně těší. „S Diabli se známe několik let. Zpívám i v romštině, což mě hrozně baví. Romština je, marná sláva, prostě temperamentnější. Páteční koncert to bude jízda,“ slíbila Lucie Bílá.

A nejenom tato trojkombinace bude pro mnohé velkým lákadlem. Na zahajovacím dnu vystoupí i Jiří Schmitzer či Jana Kratochvílová. I na sobotu se snažili organizátoři zajistit program, který zaujme.

„Do Vizovic přijede Mňága & Žďorp, Munkey Business a také David Koller. Nebude chybět ani investigativní novinář Josef Klíma,“ vyjmenoval Jurásek. Klíma, známý především z televizního pořadu Na vlastní oči, je nepřehlédnutelnou osobností. Běžně honí mafiány a píše o věcech, o kterých by ostatní raději pomlčeli. Kromě své práce má ale také velkého koníčka. Je výborný pianista, autor mnoha písní a má svoji vlastní kapelu PKS, tvořenou zkušenými a uznávanými muzikanty. Ve Vizovicích se představí ještě v roli kmotra. „A to při slavnostním odhalení monstrózní sochy Jožina z bažin,“ dodal Jurásek.

Sobotě bude také patřit naprostá novinka. „Určitě se těšíte na účast nejlepších světových jedlíků. Pat Bertoletti a Hall Hunt jsou špičkovými profesionály ve svém oboru. Jsou uznávanými celebritami a mají tisíce fanoušků,“ vysvětlil Jurásek.

Pat a Hall se pokusí sesadit z trůnu našeho knedlíkového šampióna Kamila Hamerského, který nebyl již několik let poražen a doposud marně hledal rovnocenného soupeře. „A teď to hlavní. Vyzýváme všechny fanoušky Trnkobraní, aby sestavili sami mistrům jejich jídelníček.

Na stránkách trnkobrani.cz a kisspublikum.cz jsme umístili speciální anketu s deseti pochutinami, se kterých bude sestaveno soutěžní menu,“ informoval se zákeřným úsměvem Jurásek.

Fanoušci se tak nejen aktivně zaslouží o průběh soutěže a možná tím způsobí mistrům žaludeční problémy, dokonce mohou i vyhrát vstupenky na Trnkobraní.

Závěr festivalu slibuje několik dalších lahůdek. A nejsou tím míněny jen švestkové knedlíky, tak nepostradatelné pro Trnkobraní, ale také lahůdky hudební. Odpoledne si pódium zabere Aneta Langerová. Její první vystoupení na festivalu v roce 2005 patřilo k vrcholům programu a pořadatelé si moc přáli, aby se návštěvníci mohli se zpěvačkou potkat ve Vizovicích znovu co nejdříve. „Na Trnkobraní se moc těším. Určitě to bude minimálně stejně příjemné jako před třemi lety,“ uvedla Langerová.

Přijede také Vladimír Mišík & ETC. nebo Michal Hrůza. Rozhodně nemůže chybět ani domácí formace Fleret v čele s Jarmilou Šulákovou. „To máte tak. Trnkobraní je o jídle, pití a hudbě. Všechny tři podmínky splňujeme. A také jsme jediná domácí kapela. Před svými se vždycky hraje dobře,“ řekl spokojený zpěvák Fleretu Zdeněk Hrachový.

Ani příznivci divadla nepřijdou zkrátka. „Tradiční součástí akce je i speciální představení Divadla Polívky, které se uskuteční ve velkém sále kulturního domu ve Vizovicích. Letos tento oblíbený divadelní soubor v čele s naším valašským králem uvede hru Pro dámu na balkoně,“ informoval Jurásek.

Po roce se vrací do areálu Likérky také speciální zóna Route 66. Ta je určena pro všechny milovníky starých amerických motocyklů a automobilů. „Možná si pamatujete, že jsme loni šestašedesátku do programu protlačili poprvé. I přes skromné prostorové podmínky se ukázalo, že i taková malá atrakce je pro velký festival příjemným osvěžením. Proto jsme rozhodli v započaté tradici pokračovat,“ vysvětlil pořadatel. A co bude v této zóně k vidění a slyšení? Opět bude k dispozici stan České asociace Route 66 s výstavou fotografií, promítáním tématických filmů i s malým prodejním stánkem.

V průběhu festivalu na hudebních pódiích též vystřídá hned několik kapel, které atmosféru americké Route 66 skvěle doplní. Zahraje například legendární Žlutý pes, americko-česká kapela The Cell, Murphy band a další.

Festival by nebyl úplný bez tradičního pojídání švestkových knedlíků. Letošní pojídání je na programu v neděli a zúčastní se ho také dvojice špičkových amerických jedlíků Patricka Bertolettiho a Halla Hunta. „Je otázkou, zda po sobotní Bitvě jedlíků budou moci ještě nějaký ten knedlík pozřít,“ řekl s úsměvem Jurásek.

Permanentky i denní vstupenky lze zakoupit v předprodejní síti Ticketportal v České republice, na Slovensku a v Polsku. Děti do dvanácti let mají vstup do areálu v doprovodu rodičů zdarma.