V pátém ročníku obnovené soutěže o nejlepší pálenku došlo k velkému překvapení. Dvě stě šesti vystavovatelům pálenek z nachově modrého ovoce vypálila rybník osmdesátiletá Marie Veselá z Uherského Ostrohu. Porotci její duranciovici ročníku 2022 přisoudili 61 bodů a tím i titul Šampion koštu.

Těsné výsledky

„Jen s půlbodovou ztrátou za paní Veselou skončil s duranciovicí ročníku 2021 Martin Vávra z Kostelan nad Moravou a třetí místo a diplom si odnesl Jaromír Klečka, donedávna starosta Nedakonic,“ informoval předseda spolku Přátelé Slovácké Pálenky Lubomír Král.

„Čtvrtý ročník koštu slivovice v Nedakonicích v roce 2021 zhatil covid, ale loni, tedy v březnu, provonělo sál tamního kulturáku rekordních 595 vzorků slivovice a dalších ovocných pálenek.

Na děkanátním plese ve Starém Městě nenechaly muziky tancechtivé zahálet.
Na děkanátním plese ve Starém Městě bylo veselo. Nechyběl ani košt pálenek

„Milovníci destilátů z naší obce se po roční covidové přestávce na košt slivovice moc těšili a vzorky kořalek nám sami přinášeli, takže členové Přátel Slovácké Pálenky (PSP) nemuseli obcházet domy a prosit je o vzorky slivovice z modrého ovoce a dalších destilátů,“ neskrýval radost Lubomír Král, předseda spolku Přátelé Slovácké Pálenky.

Cenou je model mobilní pálenice

Syn nedakonické šampionky Marie Veselé, Oldřich z Uherského Ostrohu, neskrýval radost, že své mamince veze z 5. ročníku Koštu slováckých pálenek v Nedakonicích to nejvyšší ocenění, a to stolní mechanický model mobilní pálenice 1922, který vyrábí jedna z nedakonická společnost s názvem Nitara.

„Maminka od útlého mládí ráda sbírala jen kvalitní modré ovoce, aby se jeho kvas dal proměnit v dobrou slivovici, kterou pak může koštovat celá rodina. V pěstitelské pálenici ve Veselí nad Moravou už vzhledem k svému věku kvas ve slivovici neproměňuje, ale když jí to zdraví jen trochu dovolí, durancie a jiné ovoce do kvasu ráda sbírá,“ řekl hrdě její syn Oldřich.