„Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti je neshoda ve mzdové části kolektivní smlouvy. Zaměstnavatel navrhuje novou strategii v odměňování zaměstnanců, přičemž nepočítá s nárůstem mezd, pouze se jedná o různé přesuny složek mzdy, nezohledňuje vysokou inflaci a dopady reformy veřejných financí na mzdy svých zaměstnanců,“ citoval prohlášení Odborového svazu Kovo předseda základní organizace odborů dolňácké filiálky společnosti Visteon Josef Lopata. Na otázku redaktora Slováckého deníku, do jaké míry hrozí 620 zaměstnancům hluckého Autopalu, že zůstanou na stejných penězích jako vloni, Lopata neztrácí optimismus. „Jednání jsou komplikovaná, ale věřím, že se domluvíme,“ poznamenal. Zatím není zřejmé, v jakém stavu jsou v této chvíli diskuze o navýšení platů mezi českou větví společnosti Visteon Corporation a odboráři.

Vyjadřovat se k tomu nechce ani vedení firmy. „Průběh jednání nebude Visteon komentovat do doby uzavření nové kolektivní smlouvy,“ uvedla Dana Frumanová z AMI Communications, mediálně v ČR zastupující Visteon.

Bossové Odborového svazu KOVO se dušují, že jsou připraveni k dohodě, avšak pouze v případě, že zaměstnavatel zachová dosavadní mzdový systém a výrazně do svého nárůstu mezd zasáhne.

A jak problematiku růstu mezd a inflace vidí ekonomové? Ti počítají s průměrnou meziroční inflací přesahující 6 procent. Podle některých odhadů bude v roce 2008 růst mezd kvůli strachu z růstu cen ještě vyšší a v některých kvartálech přesáhne dočasně osm procent. „Domnívám se, že růst mezd o osm procent je již na hraně a dlouhodobě by byl pro ekonomiku neudržitelný. Mluvíme však o průměrném růstu mezd za celou ekonomiku. Samozřejmě jednotlivá odvětví i podniky se mohou odlišovat v tom, co pro ně na hraně je, v závislosti na jejich dosahovaných hospodářských výsledcích a produktivitě práce,“ poznamenala Slováckému deníku Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.