Nápad novodobých slavností se zrodil v hlavě Ludmily Drobilové z Folklorního sdružení Polešovice. Ta se před půl stoletím vinobraní sama zúčastnila. „Jako obec jsme začali jezdit na slavnosti vína do Uherského Hradiště. Říkala jsem si, proč bychom nemohli udělat něco vlastního. Navíc když jsou Polešovice stále vyhlášenou vinařskou obcí,“ vzpomněla první impuls Drobilová.

Akci organizátoři připravují půl roku

Přípravy na akci se táhnou už od konce minulého roku. Přehlídku tekutých skvostů totiž doplní ještě speciální brožura o polešovickém vinařství a výstava v nákupním středisku vedle obecního úřadu. „S pomocí lidí už skládáme vše, co je nějak spojené s vinařstvím. K vidění budou kromě fotografií a různých katalogů například sudy, lisy nebo předměty zapůjčené z muzea,“ uvedla Drobilová.

Na slavnosti se těší i samotní vinaři, pro které je réva s Polešovicemi neodmyslitelně spjata. „Je dobře pro obec i celé Slovácko, že přibude další akce. Kdo bude chtít, může se kromě ochutnávky něco dozvědět i o výrobě vína. Návštěvníkům ukážeme, jak fungují jednotlivé stroje, a popíšeme různé procedury,“ poznamenal jeden z vinařů Jaroslav Vaďura.

Vinobraní podle radních napomůže i propagaci a zatraktivnění obce. Iniciativu Folklorního sdružení proto chválí. „Věřím, že se akce uchytí a začneme novou tradici. Lidé by si mohli zvyknout k nám jezdit jako na předvoj hradišťských slavností vína,“ míní polešovický místostarosta Stanislav Uhlíř.

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZE SLOVÁCKA

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: cervinka.noviny@seznam.cz