Jedinečná atmosféra plná pohody začala ve 14 hodin na prostranství pod historickou kapličkou Panny Marie. Letošní úrodě hroznů révy vinné a vínu z loňského roku nepřišel požehnat bůh vína Bakchus, ale kněz P. Vojtěch Šíma, exercitátor a papežský kaplan, nynější děkan Kolegiální kapituly u sv. Mořice v Kroměříži.

Protože účastníci vinobraní jsou zvyklí na jeho tradiční zahájení, o něž se každoročně starají poutavým programem děti i dospělí z obce, ani letos pořadatelé na oslavy vína nepozvali žádnou českou hudební hvězdu. O multižánrový program se postaral domácí ženský a mužský pěvecký sbor, zpěvák a houslista Stanislav Gabriel starší a pěvecký sbor Uhrovčan z družební slovenské obce Uhrovec.

Každé vinobraní na Modré je jedinečné tím, že na něj přijíždí v historickém kočáře hraběnka Markéta z hradu Buchlova. A vždycky ve zbrusu nové róbě.

„Mám radost z toho, že se letos hroznů révy vinné hodně urodilo. Jistě se z nich vinařům podaří udělat kvalitní víno. Abych je ochutnala, za rok zase přijmu pozvání na Modřanské vinobraní,“ řekla s pousmáním Markéta Hrušková, alias buchlovská hraběnka.

Po tradičním a úsměvném pásmu Zarážání hory vyrazila za doprovodu dechové hudby Boršičanky krojovaná chasa i občané na obchůzku ulicemi Modré, aby u místních vinařů ochutnali vína z loňského roku, ale také letošní meziprodukt při výrobě vína z hroznů révy vinné, známý jako burčák.

„Pro degustování vína byly pro návštěvníky vinobraní připraveny památeční koštovky s logem Modřanského vinobraní. Jejich zakoupením mohli lidé vzorky vína u vinařů ochutnávat,“ sdělil Lubomír Sláma.

Vinobraní na Modré je tradičně zvláštní tím, že kvalitu vína místních vinařů hodnotí takzvaná rada starších. Ta i letos rozhodla, že všem vinařům z vesnice mohl starosta obce Miroslav Kovářík předat právo k pěstování vína v příštím roce.

„Lidé si mohli být jisti, že od vinařů dostali jen dobré víno, protože vinobraní je pro ně hlavní událostí roku a chtějí se při něm předvést,“ ujišťoval návštěvníky akce starosta Modré.

Vinobraní vyvrcholilo na místním hřišti tancem pod révou za bedlivého dozoru hotařů, šlapáním hroznů bosýma nožkama dívek, ale také vyhlášením šampiona vinobraní.