S týdenním předstihem před výstavou muselo všechny vzorky vín ochutnat a posoudit třiačtyřicet odborně spolehlivých degustátorů. Ti určili 33 nejlépe hodnocených vín podle odrůd bez ohledu na rok jejich výroby, ale také podle bodového hodnocení sestavili žebříček bílých a červených vín ze sklizně roku 2013.

„Odpovědět na otázku, jaká jsou na výstavě vína z loňské sklizně ve viničních tratích Traplice, Kudlovice Babice a Spytihněv je těžké. V nich byly hrozny loni v srpnu rozbity kroupami. Vína jsou bez osobitých výrazů a nemají tu kvalitu, jakou měla ta, která byla na loňském koštu," dal bez okolků najevo garant degustace Josef Bičan.

„Vína, kupodivu i ta mladá, byla na traplické výstavě poměrně dobrá, což mě velice překvapilo. Jestliže někdo v loňském roce, kdy bylo velice málo sluníčka, udělal kvalitní, harmonické a doladěné víno, tak před ním smekám klobouk," nechal se slyšet ostřílený babický vinař František Maňásek. Pochlubil se, že s Rulandským modrým se v Traplicích ocitl za vítězným Dušanem Ondrášem z Jalubí, ale s Rulandským šedým to nebylo nic moc. „Víno jsem totiž přesířil a s kamarády jsem ho nezkontroloval, takže od degustátorů dostalo jen 17,8 bodu," lamentoval Babičan.

Každý z víc než tří stovek účastníků koštu se snažil proniknout do bohaté stupnice rozmanitostí vína. Stanislav Pilch z Českého Těšína, si pochvaloval, že mohl v jedné odrůdě vína srovnávat vzorky od několika výrobců.

„Návštěvníci koštu vín byli při odchodu z výstavy se vzorky, které ochutnali, spokojeni. A protože víno nemá rádo samotáře, našli si při jeho ochutnávání přátele, s nimiž se mohli podělit o jemnost a harmonii všech látek v něm," pochvaloval si Petr Ondruch, člen výstavního výboru.

A jak je při výstavách vín v Traplicích zvykem, k příjemné atmosféře ochutnávky ušlechtilých nápojů z hroznů, vyhrává při nich návštěvníkům některá ze slováckých cimbálovek. Letos to byli Bálešáci ze Starého Města.