ČTK o tom dnes informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Podnikateli nyní hrozí pokuta. Poslední ohniska požáru se hasičům podařilo dohasit až dnes ráno po 16 hodinách zásahu. Plameny odhadem zasáhly plochu až 1000 krát 1000 metrů.

„Po ohledání místa požáru a zjištění dalších skutečností bylo konstatováno, že v lokalitě bylo prováděno spalování biologického odpadu. Ve větrném počasí se plameny rozšířily a zasáhly nízký porost v otevřené krajině i v lese,“ uvedl Mitáček.

Na území kraje je nyní pálení trávy či odpadu na volném prostranství zakázáno. Podle vyhlášení hejtmana nemohou ani podnikatelé v lesním hospodářství v lese spalovat klestí.

Viníkům požáru hrozí v případě, že jde o fyzickou osobu, ve správním řízení pokuta až 25.000 korun. Podnikatelé však mohou být postiženi mnohonásobně vyššími pokutami, které v závažnějších případech mohou dosáhnout až ke statisícům korun.

Na ohněm zasaženou lokalitu nadále dohlížejí dobrovolní hasiči. Jeden z nich, člen jednotky z Veselí nad Moravou, byl při úterním zásahu lehce popálen a také se nadýchal kouře. Byl převezen do nemocnice na vyšetření. Hasiči případ nadále vyšetřují.

„Zjišťují se další okolnosti a zavinění, čekáme na vyčíslení způsobených škod,“ uvedl Mitáček. Případem se zabývá také policie.

Zákaz zakládání ohně na volných prostranstvích i v lesích vydal hejtman kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám a zvýšenému nebezpečí vzniku požárů. Kvůli suchu a větrnému počasí hasiči v kraji vyjížděli jen za poslední dva týdny k více než stovce požárů zejména suché trávy a nízkého porostu. Do úterka byl nejvážnější požár v lesním porostu u Lukova na Zlínsku, kde plameny způsobily škodu na stromech asi 500.000 korun.

Související:  Požár v Ostrohu byl definitivně uhašen až ráno