Opačné zkušenosti má zatím jediné podobné zařízení regionu: areál Sklepů Jarošek v Mutěnicích. Brzy možná nebude jediné v okrese. Vinařské expozice se v příštích letech pravděpodobně objeví v Terezíně či Vlkoši, možná se přidá i Hodonín.

„Samozřejmě, že by bylo ideální, aby i v okrese Hodonín bylo tak exkluzivní vinné muzeum se vším všudy, jako je v Hustopečích. Velmi dobrý pokus byl například v Kyjově na Šištótě ve sklepě U Petra. Majitelé ovšem zjistili, že daleko žádanější je ze strany turistů nocleh a degustace. Jako muzeum proto už téměř rok nefungují,“ říká manažer Moravských vinných stezek Jan Grombíř.

Podle něj ale budou podobná muzea potřebná. Návštěvníci regionu totiž o podobné služby mají tím větší zájem, z čím vzdálenějšího místa přijíždějí. Pro rozvoj turistického ruchu je nabídka expozice nebo služeb v podobě vlastní zkušenosti ve vinohradu prý vždy přínosem.

Přestože v Kyjově plán nevyšel, v Mutěnicích ano. „Nás muzeum přímo živí. Celá firma je na něm postavená. Návštěvníka provedeme po celém areálu, pořádáme akce, přijímáme ve spolupráci s cestovními kancelářemi celé skupiny. Každý si pak v prodejně může koupit víno nebo pálenku naší výroby, a mít tak památku na výlet,“ přiblížila fungování Sklepů Jarošek provozní Iva Kryštofová.

Turista má pocit, že je v muzeu už od momentu, kdy prochází branou areálu. Ten byl obnoven v místech, kde ještě v devadesátých letech minulého století fungovalo vinařské družstvo.

Muzeum také pomalu roste v Terezíně. Snaží se o to především Antonín Hanák, který ve vesnici přebudovává dům po svých prarodičích. Momentálně shromažďuje exponáty a pomocí pořádaných akcí shání peníze na další rozvoj. Jako malou ukázku jeho snažení lze chápat i část expozice ve vchodu do terezínského obecního úřadu. Otevření muzea vidí reálně Antonín Hanák na rok 2010 či 2011.

Ve Vlkoši se do plánu pustila přímo obec. Místní úřad koupil vinný sklep v areálu vlkošských búd. Příprava muzea vinařství je zatím ve fázi přípravy projektu.