Templářské sklepy nezískaly povolení k provádění rozborů. Vinaři z Uherskohradišťska však problémy se zatřiďováním vín neočekávají

Ty totiž doposud nezískaly povolení od Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SPZI) k provádění laboratorních rozborů sloužících k hodnocení a zatřiďování vín. Podle vyjádření mediálního zástupce firmy Svatopluka Bartíka ale Templáři splnily všechny podmínky pro vydání pověření.

„Ostatní konkurenční laboratoře pověření získaly včas před koncem roku 2010, aby od letošního prvního ledna mohly plynule pokračovat v provozu,“ informoval Bartík. Jak dodal, podle sdělení pracovníka inspekce, jenž záležitost vyřizoval, už je povolení vyhotovené a návrh pověření k provádění rozborů už, včetně pozitivního stanoviska, dostal na stůl ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta.

Ten ale podle vyjádření Bartíka doposud povolení nepodepsal. „Bezdůvodný krok ředitele Šebesty je dalším v řetězci šikanujícího jednání vůči Templářským sklepům,“ upozornil Bartík. Ten také doplnil, že Templářské sklepy musí využít k rozborům vín služeb jiných laboratoří stejně jako vinaři, kteří si u Templářů také nechávali provádět rozbory.

Podle vinaře Zdeňka Fojtíka, který využíval služeb Templářských sklepů, čeká vinaře nejen cestování, ale také delší čekání na výsledky rozborů. „Laboratoří s akreditací inspekce je velmi málo. Jsou jenom tři či čtyři v okolí. Ostatní laboratoře udělají také rozbory, ale nedají nám kulaté razítko,“ nastínil Fojtík. Podle něj je vinařů, kteří oficiálně prodávají víno, mnoho, proto laboratoře nebudou stíhat provádět rozbory. „Když budeme chtít nyní zatřídit vína, protože už nemáme láhve mladých vín ročníku 2009, tak si na výsledky rozboru počkáme až měsíc a půl,“ domnívá se.

Vinaři z Uherskohradišťska situaci tak kriticky nevidí. „Nemyslím si, že to bude takový problém. Spíše se to bude týkat vinařů na jihu, ale nás z Uherskohradišťska ani ne,“ prohlásil Libor Zlomek z vinařství Zlomek – Vávra z Boršic u Blatnice.

Podle ředitelky brněnské inspekce Daniely Kolejkové mohou příslušné analýzy pro potřeby komise SPZI pro hodnocení a zatřiďování vín provádět jednak akreditované laboratoře, ale i jimi pověřené laboratoře.

„Podle organizačního a jednacího řádu komise SPZI je výhradně na rozhodnutí inspekce, kterou laboratoř touto činností pověří. Tímto krokem na sebe bere inspekce zodpovědnost, že má komise dostatečně důvěryhodné výsledky analýz, a vína tak budou správně zatříděna,“ podotkla Kolejková. Jak dodala, laboratoře nemají zákonný nárok na to, aby je inspekce touto činností pověřila.
Ústřední ředitel Jakub Šebesta k prohlášení Templářů sdělil, že výsledky kontrol a veškeré poznatky mu nedávají dostatečnou záruku k tomu, aby mohl laboratoř této společnosti považovat za dostatečně důvěryhodnou.

„Je to společnost, která dlouhodobě ignoruje právní předpisy této země. Prohlášení o údajné šikaně považuji za naprostý nesmysl, stejně tak jako další zmatená a záměrně nepravdivá vyjádření na adresu inspekce nebo mě,“ prohlásil Šebesta a vinaře ubezpečil, že laboratoří je ve dvou sousedních obcích a v nejbližším okolí sedm.

Martin Nevyjel, Veronika Horáková