Přes pět stovek vyznavačů vinných moků tak mělo jedinečnou příležitost osobního kontaktu s jednotlivými vinaři, od nichž se dozvěděli o samotném procesu výroby vína, ale také strávili příjemnou a poklidnou část soboty v některém z patnácti otevřených sklepů či u stolů v uličce před nimi.

Nasávat příjemnou atmosféru se skleničkou vína v ruce a zaposlouchat se nejen do historie 550 let vinařství v Kudlovicích, názvů tamních vinařských tratí, ať už v podání ředitele Státního okresního archivu Uherské Hradiště Lukáše Čoupka nebo kudlovického zastupitele Pavla Gajdošíka, nebo později i s písní na rtech si zanotovat spolu s cimbálovou muzikou Stanislava Gabriela, ženským a mužským sborem z Kudlovic slovácké či lidové písničky, to byla ta pravá chvíle pro staré známé z přecházejících ročníků, ale i pro ty nové návštěvníky.

„V malebné Hubáčkově vinařské uličce si vychutnávám s přáteli, s nimiž jsem se poznala loni v lázních, krásná moravská vína. Ochutnáváme zrovna výbornou odrůdu Pálavy i Sauvignonu," zářila nad vinařskou akcí Drahomíra Smolíková z Brna. Souhlasně jí přikyvovali její přátelé z Prahy a Uherského Hradiště.

Letošnímu velebení 141 vzorků bílých, červených a růžových vinných moků, které návštěvníci mohli ochutnávat, přišel požehnat spytihněvský farář Bohumil Kundl.

„Bůh stvořil vinnou révu k radosti lidského srdce. Ten, kdo víno správným způsobem užívá a nezneužívá, toho pozvedne na mysli. Víno v rozumné míře požívané přispívá k lepší komunikaci, k humoru, zpěvu a tanci," pěl ódy na víno spytihněvský kněz.

Ředitel okresního archivu Lukáš Čoupek se zamýšlel nad místními názvy místních vinařských tratí, které se v historických pramenech o Kudlovicích po staletí tradují a jsou zaneseny v mapových dílech.

„Na Kudlovicku mě zaujalo slovo Paňháj, což je místní viniční trať. Když jsem ho slyšel poprvé, moc se to krásné, libozvučné a slovanské slovo zalíbilo. Dá se na něj vymyslet spousta pověstí o tom, jak vůbec vzniklo," neodpustil si poznámku k názvu Paňháj ředitel archivu.

Nejsevernější vinařská obec na Moravě

Kudlovice mají svojí polohou jednu výjimečnost. Jsou nejsevernější vinařskou obcí na Moravě s registrovanými plochami vinohradů.

„Jak se v charakteristice podoblastí uvádí, je to trať Paňháj u Kudlovic, kde dozrávají hrozny pomaleji a díky tomu si zachovávají větší množství aromatických látek. Výborně se tu daří odrůdám Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau a Veltlínské zelené," četl Pavel Gajdošík z dopisu starosty Kudlovic Josefa Snopka, který byl v době akce v Uzbekistánu, 4000 km od obce.

Na 550 let dlouhou vinařskou tradici jsou právem hrdi nejen kudlovičtí vinaři, ale i přespolní, kteří v Hubáčkově ulici mají vinné sklípky.

„V kudlovickém vinném žlebu bylo postaveno 17 sklepů teprve v letech 1988 až 1989. Uličku, v níž si všechno vybudovali vinaři sami, zdobí vinařský lis z 18. století, boží muka se soškou sv. Urbana či pergola," sdělil Stanislav Dočkal, majitel prvního ze sklípků v Hubáčkově ulici a jeden pořadatelů tradičního otvírání sklepů.