Vinaři z celé republiky a Zlínského kraje nevyjímaje si tak libují. Po loňském nepříliš povedeném ročníku si letos budou mnout ruce.

„Stoprocentně překonáme loňskou sezonu, která byla hodně špatná. U některých odrůd očekáváme standard, u několika z nich ovšem mnohem větší cukernatost a kvalitu,“ naznačil například Vít Soják, zkušený vinař z Polešovic na Uherskohradišťsku.

„Výběr z bobulí máme na cukernatosti až 27 a půl, což je opravdu hodně. Všemu tomu pomohly zejména slunečné tři týdny na konci srpna. Dokonce jsme začali sklízet o několik dní dříve,“ hovořil spokojeně Soják, kterého těšil i řídký výskyt nemocí vína.

Mezi nejkvalitnější letošní odrůdy z jeho vinic bude patřit zejména Rulandské.

„Vloni to bylo hrozné, letos jsme opět spokojeni,“ hlásí i Pavel Stavěla z Velkého Ořechova na Zlínsku.

„Sklízeli jsme asi o deset dní dříve. To díky rychlejšímu jaru a slunečnému konci léta,“ uvědomuje si. Svou vinici má na okrajovém místě možné vinařské oblasti, o to více ho úroda těší. Stavěla se věnuje pěstování odrůdy Laurot.

„Mám ve vinohradu asi čtyři stovky hlav. Není to moc velké, ale jsem spokojený,“ dodal.

Nejseverněji položená vinice v kraji, kterou Deník oslovil, zaznamenala také úspěch a pokrok od loňska.

„Kvalita i cukernatost hroznů jsou vynikající. Horší to bude s kyselinkami, které jsou zejména tady na Moravě důležité, ale víno bude skvělé,“ vyjmenoval Karel Světlík, majitel vinice v Horním Lapači u Holešova.

„Přes léto bylo sice škaredě, ale ty poslední týdny bylo výborně a v hroznech to krásně zvedlo cukry,“ neskrýval radost Světlík. Mezi jeho tipy na nejlepší letošní vína patří Rulandské, Burgundské, Chardonnay, Ryzlink a Veltlín.

A radost měli i v rodinném vinařství u Sýkorů ve Valašském Meziříčí.

„Po slabším loňsku půjdeme opět nahoru s prodejem. Měli jsme vloni sice nějakou úrodu, ale letošek to bez problémů přebije. Nepřekvapil nás ani tak počet hroznů jako spíše cukernatost,“ vysvětlil ředitel vinařství Pavel Sýkora s tím, že letos bude úroda vína opravdu znamenitá.

Uskladňuje se na celý rok a půl

„Už Svatomartinské slavilo úspěch. To vydrží, pokud je kvalitní, i rok a půl uskladněné. To mnoho lidí neví. Teď na podzim očekávám kvalitu zejména u Müllera a Muškátu,“ dodal na závěr Sýkora.