Tato vesnice se totiž vymyká i volebním výsledkům prvního kola prezidentských voleb, v nichž na venkově dominoval Andrej Babiš. Tady to bylo naopak, Petr Pavel porazil předsedu hnutí ANO o 15 procent. Reportéři Deníku vyrazili do Vigantic a pokusili se zjistit, čím to je.

Před obecním úřadem potkáváme paní Ivanu, podnikatelku, která má o důvodech vítězství Petra Pavla jasno.

„Vigantice byly vždy pravicové. Chceme změnu, někoho, kdo je pravdomluvný a nestranný. A to Babiš nesplňuje. Sliboval, že podpoří malé a střední podnikatele a nic z toho neudělal,“ říká rázně. Ivanin manžel souhlasně přitakává.

Zhruba pětitisícové město Chropyně leží zhruba sedm kilometrů od Kroměříže.
Dříve Zemanovo, teď Babišovo. V Chropyni získal bývalý premiér přes 50 procent

Nedaleko nich, hned vedle úřadu, místní parta dělníků zrovna stěhuje. I jich se ptáme, koho volili a proč.

„Volil jsem generála, ale myslel jsem, že vyhraje už v první kole,“ prohlásí Libor.

Ve druhém kole však dá přednost Babišovi. Proč?

„Je sice lump, ale nenechá sebou cloumat,“ dodává. Do debaty se zapojuje i bývalý profesionální voják Vladimír, který vhodit svůj hlas do urny nešel. Vysvětlení výsledku ale má.

„Pavla volili mladí z nové zástavby, protože Babiše za prezidenta nechtějí.“

S tím souhlasí i první muž Vigantic. Starosta Zdenek Porubský vidí úspěch generála především v příchodu mladších rodin do obce.

Lidé z nové zástavby

„Zhruba před deseti lety vznikla nová zástavba pro 50 rodin. Ti, co si parcely koupili, se k nám většinou přistěhovali z měst, především z nedalekého Rožnova. Jsou to lidé ve věku 35 až 50 let. Naši populaci omladili a myslím si, že stojí za výsledkem prvního kola,“ domnívá se starosta.

On sám v prvním kole volil Pavla Fischera, v tom druhém hlas hodí Petru Pavlovi. Proč?

„Je to jednoduché, nechci, aby se dostal Babiš na hrad,“ odpovídá.

Jak Zdenek Porubský dodává, Andreje Babiše volí ve Viganticích především senioři.

„Když se ale bavím s chlapama v hospodě, není mezi námi jediný, který by ho chtěl za prezidenta,“ připouští.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou.
VIDEO: O důvěře vládě i pomoci Ukrajině. Premiér Fiala odpovídal v debatě

Koho na hradě tedy chtějí? Reportéři Deníku se vydávají dále do vsi a ptají se na favority v boji o prezidentský úřad. Prodavačka Monika z místních potravin na otázku, čím si vysvětluje zdejší úspěch Petra Pavla, hned rozhodně zahlásí.

„Já jsem babišovec. Andrej Babiš se mi líbí ve všem a během covidu pomáhal podnikatelům. Za Fialy je draho a nemáme nic,“ prohlásí.

U vigantického kostela potkáváme dvě turistky z blízkého Rožnova pod Radhoštěm. Matka s dcerou tvrdí, že politika je doma zakázané téma, ke kterému se již nechtějí vracet. Přesto se po chvíli rozpovídají. Dcera Kateřina volila Danuši Nerudovou, ve druhém kole ale podpoří Petra Pavla. Její matka dala hlas Pavlovi Fischerovi a podruhé už k volbám nepůjde.

„Nemůžu podpořit ani jednoho z nich. Nechci tam nikoho s komunistickou minulostí a přes to nejede vlak. Ani děti mě nepřesvědčily,“ dodává seniorka a dcera souhlasně pokyvuje hlavou.

První kolo ovládl Petr Pavel 
Volební účast ve Viganticích byla 75 procent. Vítězem se stal Petr Pavel (39,06 procent), Andrej Babiš skončil s 23,79 procenty druhý.

Proti proudu
Volební preference občanů Vigantic se vždy lišily od obecného průměru. V roce 2018 tady prezidentské volby vyhrál v obou kolech Jiří Drahoš nad Milošem Zemanem, v roce 2013 si zde místní přáli jako hlavu státu Karla Schwarzenberga.