Přestože setkání nepřálo počasí, uskutečnila se v altánku pod 22 metrů vysokou rozhlednou mše svatá v duchu přátelství našich dvou národů. Tu sloužil slovenský kněz Peter Kuljaček za všechny ty, kteří žijí v tomto kraji na moravské i slovenské straně.

„Od rána jsme váhali, jestli setkání nakonec nezrušíme. Protože máme zkušenost, že i ve špatném počasí bývá účast, tak se akce uskutečnila. Nechtěli jsme zklamat ty, které zima a déšť neodradili,“ vysvětlil manažer mikroregionu Bojkovsko Pavel Kuča.

Na 911 metrů vysokou kótu dorazilo nakonec na pět desítek turistů z obou stran státní hranice. „Vyšli jsme si trasu pěšky. Dali jsme si na zahřátí bylinnou lopenickou a vrátíme se zpátky do obce Lopeník. Cesta sem nám zabrala asi hodinu a půl,“ popsala Otýlie Ondrušková ze Senice.

Turisté se na vrchol mohli dostat ze čtyř směrů. Z obce Lopeník a Březová, přes Lopenické sedlo, od chaty Jana nebo po modré turistické značce ze slovenské strany.

Několik odvážných účastníků absolvovalo blátivou trasu k lopenické rozhledně autem, aby se v cíli mohli pozdravit se svými přáteli. „Čekali jsme větší účast, připravili jsme i doprovodný program, ale bohužel se nemohl uskutečnit,“ konstatoval smutně starosta Březové Josef Trecha.

V předchozích letech podle jeho slov akci navštívila asi tisícovka lidí. Stejný počet návštěvníků zaznamenali o prvním květnovém dnu, kdy byla rozhledna slavnostně otevřena veřejnosti na další sezónu.

„Snad příští ročník setkání bude provázet slunce,“ uzavřel Trocha.

Irena Trojková