„Na konci srpna a nejpozději pak na začátku září už začneme stříhat víno na náš burčák. Do té doby je však nutné připravit celý sklep,“ sdělil Světlík. V praxi to znamená, že se připravují sudy.
„Je nutné je všechny důkladně vyčistit, stejně tak demižony, lis a další vinařské náčiní. Je to v podstatě velká generálka celého sklepa,“ poznamenal syn a zároveň i pomocník vinaře Cyril Světlík.
Podotkl, že sudy se vymývají pouze čistou vodou, popřípadě plynnou sírou. „Snažíme se, aby byl chemický zásah co nejmenší. Naše vína jsou totiž čistě přírodní,“ zdůraznil Karel Světlík.
Doplnil, že tak od 10. září už by se navíc mohla začít stříhat odrůda Müller a chystat ji na vína.
V tuto dobu chodí Světlík do vinic téměř denně. „Kontrolujeme se synem, zda je vše, jak má být. Chutnáme, zda už jsou střapce dost zralé, měkké a sladké, jestli už chytají barvu a podobně,“ vysvětlil vinař.
Zmínil, že v současné době má vinou révou osázenou plochu o rozloze přibližně dva a půl hektaru. „Je to asi dvanáct tisíc keřů. Když jsem před jednadvaceti lety začínal, tak jsem jich měl pouhých tři sta padesát. V současné době mám celkem dvaadvacet odrůd vín, ale do budoucna bych jich chtěl ještě přidat,“ zmínil Světlík.
Vinice Karla Světlíka v Horním Lapači jsou nejseverněji položené na celé Moravě. Naposledy se v této oblasti pěstoval víno rod Seilernů. V roce 1890 však kvůli révokazovi vinice zanikly.