Tak vypadala letošní hlavní pouť ke cti Svatého Antonína Paduánského, která se uskutečnila v neděli 18. června v poutním areálu u kaple zasvěcené tomuto světci. Hlavní poutní mši přijel sloužit administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík, jenž ve své promluvě zmínil několik historek ze života sv. Antonína Paduánského.

„Od roku 1222, kdy se v něm probudil ten velký dar kázání, po 10 let Antonín plnil kostely, velká náměstí či mořské pláže v Miláně v Rimini, ale také v Padově nebo na jihu Francie. Někdy to bylo i 30 tisíc lidí, které Antonín oslovoval. Když umíral, tak lidé kteří poslouchali jeho kázání připomínali jednu jeho větu, totiž že svět vám nic nedá, bratři a sestry, ten vám jen půjčuje. Všechno nakonec odevzdáme, nic nebude naše, nic si nevezmeme s sebou,“ řekl Josef Nuzík.

Ten po bohoslužbě požehnal dřevěnou plastiku sousoší Svaté Rodiny nedaleko svatoantonínské kaple autorů Víta Vavřiníka a Ladislava Sedláčka.

Mezi bezmála 15 tisíci přítomnými nechyběl ani cyklopoutník Pavel Josefík z Uherského Brodu. „Dnes jsem přijel bez kamarádů, kteří v těchto dnech šlapou do pedálů na trase Soluň – Velehrad, kam by jejich peloton měl dorazit o Dnech lidí dobré vůle,“ prozradil Pavel Josefík.

Poutní kaple svatého Antonína Paduánského z roku 1670 stojí na kopcovitém výběžku Vizovické vrchoviny mezi obcemi Ostrožská Lhota a Blatnice pod Svatým Antonínkem, 14 km jižně od Uherského Hradiště na rozhraní Ostrožska a Dolňácka na Slovácku.