Noví majitelé se snažili vnést do radikálně přebudovaných prostor nového, optimističtějšího genia loci, a tak dnes tragédii připomíná už jen pietní památník před domem, zbudovaný uherskobrodskou radnicí.

„Tyto prostory jsem navštívil bezprostředně po tragédii. Viděl jsem tu prostřelené okno, stopy po kulkách a přemýšlel, co vlastně s tou budovou bude. Působilo to zde neskutečně tísnivým dojmem a člověk byl rád, když odsud odešel pryč,“ poznamenal někdejší brodský starosta a dnešní senátor Patrik Kunčar.

Stav po rekonstrukci vyhodnotil tak, že po těch pěti letech se budově podařilo vdechnout nový život.

„Vypadá úplně jinak, prostory jsou zcela přeskládané a nic už mi tu nepřipomíná hrůzy, které se zde před pěti lety odehrály,“ nechal se slyšet Patrik Kunčar.

A přesně takový byl záměr nových majitelů ze společnosti Borák Development, kteří o koupi objektu usilovali od roku 2004. Nakonec se jim odkup podařil až v roce 2015, po tragické události.

Zdroj: DENÍK/Pavel Bohun

„Rozhodli jsme se pro rekonstrukci. Původní vstup jsme zazdili a vytvořili jej na opačné straně budovy. Kompletně jsme předělali dispozici patra. Všechny zdi byly zbourány, zůstaly jen nosné pilíře a střecha. Věřím že jsme domu dali novou duši a lidé sem budou rádi chodit a vracet se,“ popsal Miroslav Borák rekonstrukci, která podle něj přišla zhruba na 15 milionů korun.

V přízemí se nacházejí prodejny, v patře kanceláře, které budou zčásti zázemím společnosti a část jich bude pronajímána.

Slavnostnímu otevření prostor byli přítomni také uherskobrodský starosta Ferdinand Kubáník, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a děkan Děkanátu Uherský Brod Svatopluk Pavlica.

Ten prostorám požehnal a vykropil je svěcenou vodou.

„Jsem rád že tu mohu být jako kněz, který tomuto místu přinese Boží požehnání, milost i odpuštění,“ řekl kněz a spolu s přítomnými se nakonec pomodlil za oběti, pachatele i všechny kterých se tragédie dotkla.

Tím, kdo však nemá v úmyslu Družbu někdy v budoucnu navštívit, je například Markéta Švehlíková, které tam vrah Zdeněk Kovář popravil strejdu.

„Nechápu, jak tam budou moct lidi pracovat s vědomím, jaké věci se tam staly,“ prozradila Markéta Švehlíková.

Ani Petr Gabriel, jenž vražednou střelbu přečkal na tamních toaletách, neuvažuje o tom, že by chtěl Družbu někdy v budoucnu navštívit.