Noví majitelé se snažili vnést do radikálně přebudovaných prostor nového, optimističtějšího genia loci, a tak dnes tragédii připomíná už jen pietní památník před domem, zbudovaný uherskobrodskou radnicí.

„Tyto prostory jsem navštívil bezprostředně po tragédii. Viděl jsem tu prostřelené okno, stopy po kulkách a přemýšlel, co vlastně s tou budovou bude. Působilo to zde neskutečně tísnivým dojmem a člověk byl rád, když odsud odešel pryč,“ poznamenal někdejší brodský starosta a dnešní senátor Patrik Kunčar.

Lidovou čítanku pro MMF Strážnice natáčeli na chatě Jiřího Jilíka na buchlovických Trnávkách.
VIDEO: Lidovou čítanku pro MFF Strážnice natáčeli na buchlovických Trnávkách

Stav po rekonstrukci vyhodnotil tak, že po těch pěti letech se budově podařilo vdechnout nový život.

„Vypadá úplně jinak, prostory jsou zcela přeskládané a nic už mi tu nepřipomíná hrůzy, které se zde před pěti lety odehrály,“ nechal se slyšet Patrik Kunčar.

A přesně takový byl záměr nových majitelů ze společnosti Borák Development, kteří o koupi objektu usilovali od roku 2004. Nakonec se jim odkup podařil až v roce 2015, po tragické události.

Zdroj: DENÍK/Pavel Bohun

„Rozhodli jsme se pro rekonstrukci. Původní vstup jsme zazdili a vytvořili jej na opačné straně budovy. Kompletně jsme předělali dispozici patra. Všechny zdi byly zbourány, zůstaly jen nosné pilíře a střecha. Věřím že jsme domu dali novou duši a lidé sem budou rádi chodit a vracet se,“ popsal Miroslav Borák rekonstrukci, která podle něj přišla zhruba na 15 milionů korun.

V přízemí se nacházejí prodejny, v patře kanceláře, které budou zčásti zázemím společnosti a část jich bude pronajímána.

Slavnostnímu otevření prostor byli přítomni také uherskobrodský starosta Ferdinand Kubáník, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a děkan Děkanátu Uherský Brod Svatopluk Pavlica.

Ten prostorám požehnal a vykropil je svěcenou vodou.

„Jsem rád že tu mohu být jako kněz, který tomuto místu přinese Boží požehnání, milost i odpuštění,“ řekl kněz a spolu s přítomnými se nakonec pomodlil za oběti, pachatele i všechny kterých se tragédie dotkla.

Ilustrační foto.
Pyrotechnici hledali pod budoucí D55 nevybuchlou munici z války

Tím, kdo však nemá v úmyslu Družbu někdy v budoucnu navštívit, je například Markéta Švehlíková, které tam vrah Zdeněk Kovář popravil strejdu.

„Nechápu, jak tam budou moct lidi pracovat s vědomím, jaké věci se tam staly,“ prozradila Markéta Švehlíková.

Ani Petr Gabriel, jenž vražednou střelbu přečkal na tamních toaletách, neuvažuje o tom, že by chtěl Družbu někdy v budoucnu navštívit.