Uherskohradišťská Oblastní charita vypravila na cestu zhruba 350 koledníků.

„Tento zájem mírně převyšuje loňské počty,“ informovala pracovnice Dobrovolnického centra Oblastní charity Uherské Hradiště Jana Gálová.

Oficiální zahájení sbírky v regionu se uskuteční 6. ledna v Uherském Hradišti, kdy Tři králové na koních projedou městem a zastaví se pozdravit zástupce městského úřadu i farnosti.

Mezi koledníky v Uherském Hradišti nechyběl například dvanáctiletý Robert Samek. Ten letos představoval roli Kašpara.

„Baví mě to. Jsem rád, že můžu svým dílem pomoci těm, kteří to potřebují,“ podotkl Robert Samek, kterého doprovázel šestnáctiletý Jakub Daněk coby Melichar a šestnáctiletá Jitka Bartoňová coby Baltazar.

Zvyk Tříkrálového koledování v českých a moravských krajích obnovila v roce 2000 Česká katolická charita (dnes Charita Česká republika). Koledníci se zprvu objevovali nejprve na Moravě, později po celé České republice.

Díky spolupráci s farnostmi, obecními a městskými úřady a především velkým počtem dobrovolníků se Charitě daří organizovat Tříkrálovou sbírku pravidelně.

Charita tak navázala na tradici, kdy v minulých stoletích chodily chudé děti převlečené za Tři krále a přinášely požehnání. To zapsaly na rám vstupních dveří do stavení ve formě tří písmen K+M+B.

Tři známé litery nejsou začáteční písmena jmen králů Kašpara, Melichara a Baltazara (jde zřejmě o starobylý a zakořeněný zvyk), nýbrž znamenají “Kyrios mansionem benedicet – Pane žehnej tomuto domu“.

Požehnání Tří králů mělo ochraňovat stavení i ty, kdo v něm přebývali, za což obyvatelé domů obdarovávali příchozí jídlem, sladkostmi nebo penězi.