Hudebně-vzpomínkový večer s CM Jaroslava Čecha a dalšími pozvanými hosty uspořádala Městská kina Uherské Hradiště s Klubem kultury k výročí 100 let od narození této fenomenální sportovní i manželské dvojice.

„Na počest manželů Zátopkových jsme se rozhodli uspořádat noční běh. Charitativní rozměr to má kvůli pomoci Anežce Adamíkové z Nedakonic, která trpí zákeřnou myoklonickou dystonií a my ji podporujeme dobrovolným startovným,“ řekla Deníku organizátorka běhu Jaroslava Krmela Vacková.

Start jeden a půl kilometru dlouhého běhu byl před kinem Hvězda a běžecká trať obkroužila Slováckou búdu. Trasu ohraničovalo symbolických 100 svíček.

Na kole vinohrady Uherskohradišťska se vydalo na 700 lidí.
VIDEO: Na kole vinohrady Uherskohradišťska se vydalo na 700 lidí

Na manžele Zátopkovy vzpomínali ve Slovácké búdě dlouholetý šéf českých misí a bývalý místopředseda ČOV pro sport František Dvořák, emeritní pedagog dramaturg a scenárista Jan Gogola a dlouholetý předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanský.

„Dana i Emil Zátopkovi byli úžasní lidé. Byli hrdí, že jsou Češi. Když mohli pomoct, pomohli. Jsem velmi šťastný, že jsem mohl určitá léta prožít v jejich blízkosti. Nikdy na ně nezapomeneme,“ poznamenal Oldřich Svojanovský.

Setkání broučků v Hradišti.
VIDEO: Setkání broučků v Hradišti. Centrem se valil blikající průvod

Oba světoznámí sportovci a později také manželé, Emil Zátopek a Dana Zátopková, rozená Ingrová, se narodili 19. září 1922. Dana Zátopková (zemřela na jaře 2020) obdržela v roce 1992 Čestné občanství města Uherské Hradiště.