Víceúčelové středisko by pomohlo hlavně školákům a místním spolkům

„Hlad po centru je mezi lidmi velký. Chybí nám tu a bylo by určitě plně využívané. Újezdec a Těšov mají navíc dohromady asi dva tisíce obyvatel, což je více než v sousedních Šumicích, kde vlastní víceúčelovou halu mají,“ poznamenal předseda Osadního výboru pro Těšov a Újezdec Jiří Doležálek.
Vznik kulturně společenského střediska je pro mnoho obyvatel zásadní otázkou. Stát by totiž mělo v nejvhodnější lokalitě u základní školy v Újezdci, která nemá pořádnou tělocvičnu. Dětem by tak nabídlo kvalitní zázemí pro tělesnou výchovu i volnočasové aktivity.

„Sál by se hodil i na zábavy a plesy. Ty pořádámě v motorestu, kam se ale nevejde víc než sto lidí. Místním se taky nechce dělat naše akce někde jinde, například v brodském Domu kultury,“ dodal Doležálek.

Středisko by doslova vytrhlo trn z paty i kulturním a sportovním spolkům. Ty se totiž většinou scházejí v nevyhovujících prostorách. „Zkoušíme pod jednou střechou s turistickým oddílem v bývalém obecním úřadě v Újezdci. Není tam topení, takže hodinu před zkouškou musíme zatopit v kamnech, abychom tam vůbec mohli být. Nové centrum bychom proto samozřejmě uvítali,“ prozradil primáš újezdecké cimbálové muziky Rozmarýn Roman Myšinský, podle kterého má spolek problémy i s pořádáním folklorních akcí. Vhodné prostory totiž nabízejí pouze objekty v centru Brodu. Lidem z místních částí se ale do města nechce dojíždět.

Vznik střediska plánují také brodští radní. V letošním roce ale nezbyly peníze na to, aby se projektem důkladněji zabývali. „Po Novém roce snad zadáme vypracovat oficiální studii. Na jejím základě pak budeme usilovat o dotace. Odhadnout možné zahájení stavby ale nedokážu. Závisí na tom, jestli se nám podaří získat peníze. Zájem o centrum ale máme. Měli jsme to i ve volebním programu,“ sdělil brodský místostarosta Pavel Josefík, podle kterého náklady na stavbu střediska přesáhnou deset milionů korun.