Antonie Vaculíková je starostkou Hostějova, který má dvaatřicet obyvatel. „Řeknu vám to velice stručně. Musíme každý rok s penězi vyjít, proto každý rok šetříme. Tudíž další šetření už není možné plánovat. Já osobně šetřím třeba na cestovném, nepíšu všechny cesťáky, nemáme výdaje na reprezentaci obce, například na kávu. To všechno se u nás nosí z domu. Vyplácíme si taky jen malou část odměn,“ popisuje situaci v Hostějově Vaculíková.

Letos se její obci navýšil rozpočet díky dotaci na opravy kulturního domu. „Tou jsme ale splatili úvěr, který jsme si na rekonstrukci vzali, takže žádné výjimečné příjmy jsme neměli. Tento i příští rok to bude s rozpočtem zhruba stejné jako dosud, kolem osmi set tisíc korun,“ prozradila neuvolněná starostka, která svou funkci vykonává ve volném čase. „Obec by mě neuživila. Z daňových příjmů máme zhruba tři sta tisíc, což by sotva pokrylo můj plat,“ vysvětluje.

Obdobná situace panuje i na Žítkové, kde byl za prvního muže v obci před rokem zvolen Josef Pernička. „První, co jsem udělal, bylo, že jsem zavedl maximální možné úspory, abychom vůbec přežili. Od telefonů, kdy jsem zrušil pevné linky a mobil si platím sám. Nechal jsem zavést bezdrátový internet, který stojí tři sta korun měsíčně místo dvou tisíc za původní. Bylo by to dlouhé vyprávění,“ povzdechl si starosta. Podařilo se mu tak ale ušetřit už zhruba čtvrt milionu. Rozpočet obce je jeden a půl milionu, příští rok to bude stejně, nebo o něco málo méně. Ani Josef Pernička si za funkci starosty nenechává platit. „Pro obec, jako je Žítková se sto osmdesáti obyvateli, stačí neuvolněný. Vybral jsem si holt takový koníček,“ usmívá se Pernička. A dodává, že i přes všechny úspory chystají v obci na příští rok výstavbu multifunkčního domu, osvětlení nebo nových chodníků. „Většinu nákladů ale budou muset pokrýt dotace,“ podotýká žítkovský starosta.

Staré Hutě mají sto třicet obyvatel a starostu Radima Piknera. „Víc už šetřit nemůžeme. Letos jsme prodali nějaký majetek, z čehož jsme pokryli výdaje. Rozpočet bude v příštím roce obdobný jako letos, asi milion dvě stě tisíc, možná nižší. Zaměstnaný jako starosta nejsem, tabulkový plat, na který bych měl nárok, by činil asi třetinu rozpočtu. To bych tam pak za plný plat jen seděl a hleděl do zdi, protože bych neměl peníze na žádnou činnost,“ shrnuje situaci ve své obci Radim Pikner. Pokud se mu podaří získat dotace, plánuje v příštím roce opravy místních komunikací.

Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka jeho obec šetřila celý rok. „Poplatili jsme dluhy, do kterých jsme vstoupili vloni. Co jsme mohli, všechno jsme si udělali sami. Rádi bychom v novém roce přebudovali bývalou celnici na dům s pečovatelskou službou, startovací byty a kulturní centrum, protože obyvatelé se nemají kde scházet,“ nastiňuje plány starosta Lopeníku, který má sto osmdesát obyvatel.

O dotace si obec zažádá, ty však nepokryjí celou částku. „Předpokládám, že velkou část prací uděláme svépomocí, jinak to nejde. Minimálně milion tím ušetříme, přesto bude rozpočet zhruba dva miliony bez kotelny a dostavby komínu,“ dodává Dulínek. Z oslovených starostů je jediným uvolněným, funkci vykonává na plný úvazek. „Rozpočet obce je zhruba dva miliony tři sta tisíc. Z toho je můj plat asi dvě stě čtyřicet tisíc. Částečně úřaduji, částečně pracuji v terénu na zvelebování obce,“ uzavírá starosta.

Petra Kučerová