Ti kvůli covidu a následnému šíření vlny omikronu, které pravděpodobně potrvají ještě nějaký čas, zmíněné košty, obveselení a zábavy pro veřejnost neuspořádají.

První letošní výstavu vín, 21 let s názvem Valentýnská, odpískali kvůli koronavirové pandemii zahrádkáři z Kudlovic.

„Na okolnosti kolem koronaviru a omikronu myslí v naší obci nejen pořadatelé oblíbené výstavy vín, ale také tradičního krojového plesu. Obě akce se kvůli pandemii neuskuteční. Zahrádkáři spoléhají na to, že pandemie se do léta zmírní a vyznavači vína si v červnu přijdou na své,“ usoudila starostka Kudlovic Renata Čechmánková.

Věří, že zbožňovatelé vinných moků přijmou pozvání vinařů z Hubáčkovy ulice na XVII. Kudlovický vinný žleb.

Košt pálenek v Obecním domě Stará škola na Salaši. 5. února 2022
První košt pálenek na Slovácku: na Salaši zavonělo přes stovku vzorků

„Náhradou za Valentýnský košt vína by mohl být v létě v areálu historické chalupy Strmenských nehodnocený košt vína,“ svěřila se kudlovická starostka.

Zapomenout na košt vína v polovině února musí kvůli covidu nejen Klub přátel vína z Míkovic, ale i jeho ctitelé.

„Pokud se opatření vlády rozvolní, rádi bychom uspořádali košt vín v některém z letních měsíců pod širým nebem v zahradě naší restaurace,“ svěřil se Jaroslav Snopek z pořádajícího Klubu přátel vína Míkovice.

Ctít tradici koštu hroznů v tekuté podobě, vína, nebudou v prvních čtyřech měsících roku kupříkladu v Tupesích, Traplicích, Jalubí.

„Letos budeme na předcházejících 14. ročníků jalubského koštování vína jenom vzpomínat,“ řekl s pousmání Dušan Ondráš, člen spolku Přátel vína Jalubí.

Vesnice Slovácka v následujících týdnech neopanují ani košty slivovice, hruškovice, meruňkovice, oskerušovice, malinovice či pálenek z různých druhů bylinek.

„Tradiční první novoroční košt pálenek na Slovácku, nesoucího název Včelarská baňka, jehož symbolem je putovní dřevěná plastika prsaté včely, se letos z důvodu koronaviru neuskuteční. A přitom se v našem regionu urodilo hodně švestek,“ nechal se slyšet Fanek Janků, prezident včelarského koštu pálenek.

Spoléhá ale na to, že virus omikron do Velikonoc pomalu odezní a košt slivovice ve Včelarech se uskuteční.

„Protipandemická opatření nám nedovolují košt slivovice pořádat. Ve Starém Městě je už dvě desetiletí společenskou událostí, kterou si nenechává ujít pět až osm set milovníků destilátů a tancechtivých. Těm hrají ve společenském a kulturní centrum ke koštu kořalek i k tanci dvě kapely,“ konstatoval Bohumil Crla, člen Spolku přátel slivovice Staré Město.

Milióntou návštěvnici přivítali v Biocentru Živá voda na Modré. Stala se jí Iva Řeháková z Velké Bystřice u Olomouce.
Milióntou návštěvnici přivítali v Biocentru Živá voda na Modré

Při slavnostním vyhlašování výsledků koštu se neuděluje jen Putovní flaša a ceny za nejlepší destiláty, ale i za vzorek, který dostal od degustátorů nejméně bodů. Jeho majitel si odnáší z koštu bílou slepeckou hůl a dárkový balíček.

„Ačkoliv tu vládne pandemie, v průběhu února chceme posbírat vzorky pálenek, abychom byli nachystaní na jejich dubnovou nebo květnovou degustaci a košt. To za předpokladu, že pandemie odezní,“ naznačil starosta Nedakonic Jaromír Klečka.

Dodal, že kvůli covidu a omikronu se v obci neuskuteční ani tradiční krojový ples.

Toho se nedočkají ani v Babicích. Přesto tamní chasa i občané věří, že kvůli covidu se lidové zvyky a obyčeje, tance české a moravské besedy nikdy nevytratí.