„Mlýn, který stojí u jedné z cyklostezek Slovácka, byl od začátku dubna otevřen jen o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 17 hodin, v červenci a srpnu pak v uvedenou dobu denně," informoval starosta Jalubí a strůjce lopat větrného kola Karel Malovaný.

Lidé si podle něj mohou prohlédnout mlýn i v podzimních dnech. Zastavit se ale musí za Annou Grebeníčkovou v nedalekém domku s číslem popisným 212, která jim dveře atrakce otevře. Protože se technická památka nachází v malebné přírodě a lidé se mají u ní možnost přenést do dávných dob, kdy původní mlýn stojící nad Jalubím plnil svoji funkci, je ze strany snoubenců zájem říci si u větřáku ano životu ve dvou. Poslední svatba se tu podle starosta obce uskutečnila minulý týden.

„Naším cílem je mlýn postupně uvést do funkčního stavu. V současné době vytváří Jiří Machaníček z Uherského Hradiště další část technologie, a to brzdu na palečné kolo," prozradil Karel Malovaný.

Podle záznamů Aloise Fajkuse z Jalubí vlastnil mlýn v roce 1870 mlynář Živný, ale traduje se, že existoval již v roce 1840. Mlýn byl zbourán v roce 1938, což koresponduje se zápisy v pozemkové knize. Mezi jalubskými obyvateli se ale dochovala i varianta, že mlýn byl zbourán a rozebrán na stavbu rodinných domků až po II. světové válce, poté, co byl poškozen leteckou pumou.