První písemná zmínka: 1265
Počet obyvatel: 1824
Zajímavosti:
• Nejstarší a nejvýznamnější památkou Jalubí je farní kostel sv. Jana Křtitele, stojící na návrší na východním okraji obce. Kostel obklopuje hřbitov obehnaný zdí. Se stavbou kostela se začalo v roce 1750. Výstavba kostela přišla na 10 000 zlatých.
• Do kroniky obce Jalubí a tamního sportovního klubu, byl zapsán 29. srpen 2020 červeným písmem. U příležitosti 45. ročníku koštu slivovice, nejstaršího v Česku, Evropě i na světě předal Josef Vaněk, ředitel Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov, předsedovi jalubského sportovního klubu Romanu Šilcovi osvědčení o novém rekordu, který dosud není v České databance rekordů oficiálně registrován.
• Hypotetická rekonstrukce kamenného větrného mlýna s šindelovou střechou vyrostla v letech 2007 až 2009 na kopci zvaném Větřák nad Jalubím, na jednom z nejvyšších bodů nad vesnicí. Větrný mlýn stojí na obnažených zbytcích původního kamenného základu Smolkova větřáku, jak se stavbě podle jejího posledního majitele říkalo. Podle historika Václava Buriána byl jalubský větrný mlýn v provozu již v roce 1875, ale traduje se, že mlýn existoval již v roce 1840. Nezodpovězenou otázkou doposud zůstává, kdo a kdy původní mlýn postavil. 

Věrná kopie původního větrného mlýna byla oceněna v soutěži Stavba roku Zlínského kraje 2009. Od mlýna se otevírá krásný výhled na Chřiby, Bílé Karpaty, Javorníky, Vizovické a Hostýnské vrchy.

Starosta obce Lukáš Horák je hrdý na činnost spolků, jakými jsou zahrádkáři, SK Jalubí, Junák-český skaut, Montessori Dětem, chovatelé, včelaři, myslivci a v neposlední řadě sbor dobrovolných hasičů.

„Zmíněné spolky mají širokou členskou základnu a podílejí se na kulturním a společenském životě v obci, za což jim patří mé díky,“ prozradil Lukáš Horák. Místní spolky podle jeho slov nefungují jen „papírově“, ale jsou živými organismy s širokou základnou a chutí do práce.

„Musím se pochlubit. Při příležitosti 65. výročí Českého zahrádkářského svazu (ČZS) byla 103členná jalubská organizace pracovitých zahrádkářů při letošní výroční členské schůzi poctěna nejvyšším vyznamenáním od republikové rady ČZS, a to Zlatou medaili za zásluhy o rozvoj zahrádkářství,“ svěřil se Jindřich Zapletal, od roku 1985 předseda jalubských zahrádkářů a dlouholetý ředitel ZŠ Traplice.

Legendární fotograf Jindřich Štreit vystoupí ve Strání na Zámečku v komponovaném pořadu Zastavit čas
Legendární fotograf Jindřich Štreit zavítá do Strání, bude i autogramiáda

„Potěšením pro naše členy je, že první písemná zmínka o jalubské zahrádkářské organizaci pochází už z roku 1927 a letos slaví pětadevadesátiny,“ dal k dobru Zapletal, který je 12 let vedoucím jalubské pálenice. V ní letošního 27. ledna ukončili úspěšnou páleničářskou sezonu. Během ní přeměnili ovocné kvasy v 14 472 litrů absolutního lihu.

„Rekordní sezonu našeho pěstitelského lihovaru z roku 1989, kdy jsme v něm vypálili 36 tisíc litrů absolutního lihu, asi dlouho nepokoříme,“ dodal Jindřich Zapletal.

A co všechno se loni Jalubským podařilo vybudovat či rekonstruovat?

„Uskutečnila se významná oprava na čističce odpadních vod. V průběhu roku se nám podařilo provést rekonstrukci kanalizace a místní komunikace k mateřské školce. Započata byla také rekonstrukce místního hřbitova, jejíž I. etapa je již hotova,“ upřesnil jalubský starosta.

Podotkl, že se letos uskuteční oprava místní komunikace Betlémek a Staré Zelnice.

„Dále máme v plánu rekonstrukci dvou kanalizačních stok. Pokud obec získá dotaci, chceme vybudovat skatepark, což je speciálně upravená plocha pro skateboardisty, jezdce BMX, jezdce na koloběžce či na in-line bruslích,“ vysvětlil Lukáš Horák.