„Očkování psů je možné rozdělit do dvou kategorií. Ta první vychází ze zákona o veterinární péči a jedná se o povinné očkování psů starších šesti měsíců proti vzteklině. Jde o nebezpečné onemocnění teplokrevných zvířat, jehož původcem je virus. Vzteklina je přenosná i na člověka,“ varovaly veterinární lékařky Miroslava Svobodová s Alžbětou Hrubošovou.

Někteří páníčkové jsou stále uvědomělejší. Dokonce zvolili pro své psy nepovinné kombinované sérum proti psince, leptospiróze, parvoviróze, chřipce, zánětu jater a hrtanu.

Držet se rad svého veterináře

Ideální je držet se doporučení veterinárních lékařů, kteří majitelům psů pomůžou určit správné očkování. Vlastníci pejsků si také mohli od veterinářek zakoupit pro své čtyřnohé mazlíčky preparáty k jejich odčervení.

Každé vpravení vakcíny do těla psa bylo zaznamenáno do jeho očkovacího průkazu.

„Pokud je pes vakcinovaný očkovací látkou proti vzteklině, která je registrovaná pouze na jeden rok, musí majitel nechat psa očkovat každý rok. Existují ale také vakcíny proti vzteklině, kterými je možné očkovat psa jen jednou za tři roky,“ informovala MVDr. Miroslava Svobodová.

Pravda, najdou se ještě i chovatelé psů, šetřílkové, kteří si myslí, že psa stačí proti vzteklině naočkovat jen jednou za život.

Kam zmizel J. A. Baťa z lavičky u Moravy v uherskohradišťské Staré Tenici?
Socha sedícího J. A. Bati na lavičce u řeky Moravy je definitivně pryč

Žádná vzteklina už 22 let, díky očkování

Spoléhají na to, že na Uherskohradišťsku se pravděpodobně i díky orální vakcinaci lišek vzteklina naposled vyskytla v únoru roku 2000.

Pokud někteří majitelé svých psích mazlíčků nevyužili sobotní hromadné akce ve zmíněných obcích, mají si je možnost nechat naočkovat u kteréhokoliv veterinárního lékaře.

„S očkováním psů v jedenácti obcích jsme začaly 5. března. Bylo to v obci Košíky a dnes jsme vakcinaci ukončily ve Velehradě, Modré a v Huštěnovicích,“ dodala veterinární lékařka Miroslava Svobodová.