Mnohdy bezohlední turisté přidávají obyvatelům Salaše vrásky na čele.

Kvůli turistice narůstá více než stovce rekreačních chat a chalup od jara do podzimu počet rekreantů o téměř stejné množství obyvatel, kolik jich tam trvale žije.

„Občané naší obce si v této covidové pandemii stěžují na nájezdy turistů a návštěvníků Salaše, z nichž řada jich nedodržuje vládní opatření, týkající se situace kolem šíření nákazy covidem-19,“ posteskla si starostka Salaše Jitka Točková.

Cíl? Snížit množství komunálního odpadu

Naopak dává najevo radost nad tím, že loni byl v obci zaveden nový systém na evidenci tříděného odpadu z domácností.

„Označili jsme nádoby na komunální odpad tak, aby od letošního 1. dubna byl přehled i o množství komunálního odpadu podle domácností. Až dosud vlastnila nádoby na odpad svozová firma, které obec platila nájem za každou nádobu. Nyní jsou nádoby s logem Salaše ve vlastnictví obce a každá je označena evidenčním štítkem dle čísla domu,“ přibližuje starostka nový systém třídění odpadu domácností.

Všechny zmíněné kroky vedly k tomu, aby se na Salaši podařilo snížit množství komunálního odpadu, protože české obce čeká postupné zdražování za ukládání odpadu na skládku a během několika let i úplný zákaz skládkování.

Okolo nejvyššího bělokarpatského vrcholu Velké Javořiny (970 m n. m.) se dá znovu běžkovat. Ve středu 14.4 a v sobotu 17. 4. vyrazil do stopy také Silvestr Malušek z Uherského Hradiště.
Javořina na běžky? Teď nejlepší sněhové podmínky za posledních 15 let

„Nově mohou občané třídit ve své domácnosti plast do označených pytlů, ale také do balíku svázat starý papír a díky tomu získat slevu z poplatku za odpad. Stačí na visačku k úvazku pytle nebo svázanému papíru nalepit patřičný QR kód a dát je v daný svozový den před dům,“ vysvětluje Vlasta Mikelová, místostarostka Salaše.

Podotkne, že každá domácnost má vytvořen vlastní odpadový účet, kde budou informace a další potřebné údaje, které se ke třídění odpadu vztahují.

„Ve sběrném dvoře za budovou bývalé Jednoty, který je pro veřejnost otevřen o první sobotě v měsíci, jsou čtyři velkokapacitní kontejnery. Dva z nich jsou na směsný komunální odpad, po jednom na bioodpad a na velkoobjemový odpad,“ poznamenala Vlasta Mikelová.

Ve sběrném dvoře se podle ní mohou lidé zbavit starého oblečení, plechovek, drobného elektroodpadu a v PET lahvích použitého kuchyňského oleje.

Členové sboru dobrovolných hasičů sbírají dvakrát ročně přímo od domů Salašanů staré železo.