Celkem se letos soutěže zúčastnilo 305 obcí ze 13 krajů. Vítěz klání byl vyhlášen v sobotu 10. září v rámci mezinárodního folklorního festivalu Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku. Na druhém místě skončila obec Hlavenec z okresu Praha-východ, třetí příčka patří obci Skalička na Přerovsku.

„Je to bomba. Krásný pocit, který je ale i zavazující, protože nesmíme usnout na vavřínech. Porota se zřejmě přiklonila k nám mimo jiné proto, že máme spoustu spolků, které jsou na vysoké úrovni. V obci se navíc hodně angažují mladí lidé, obnovujeme zvyky,“ řekl novinářům starosta vítězné obce Karel Navrátil.

Vítěz klání, který se soutěže zúčastnil počtvrté, získá mimo jiné dva miliony korun od ministerstva pro místní rozvoj. Na co je obec použije, starosta zatím neví. „Určitě peníze dáme na další rozvoj obce, zejména kultury a společenského života,“ uvedl Navrátil.

Předseda hodnotitelské komise Viktor Liška ČTK řekl, že vybrat vítěze soutěže bylo velmi složité. „Okruh favoritů byl široký. Kvalita života v obcích je vysoká a rozdíly velmi malé. Pro nás jsou ale všichni finalisté vítězi,“ uvedl Liška.

Cílem soutěže Vesnice roku je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

„Soutěž je úžasná v tom, že se obrovské množství obcí snaží ukázat, co je zvláštního a specifického na jejich území. Je vidět, a to i z dnešní atmosféry tady, že soutěž není formální, že ji lidé prožívají. Soutěž přispívá k tomu, že se obce snaží kvalitu života zvyšovat, snaží se získávat peníze na své projekty,“ řekl ČTK ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 patří k vyhlašovatelům také ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se k nim připojilo ministerstvo zemědělství. Loňský ročník klání vyhrála obec Ratměřice na Benešovsku.