Ochranka do budovy „vesláku“ nepustila ani místostarostu města Uherské Hradiště Květoslava Tichavského.

Opozice totiž chtěla současné vedení VK Morávia odvolat a nastolit nové pořádky. Bureš a spol. ale tvrdí, že na to nemají právo. Situace je zamotaná, na vině jsou zřejmě špatné stanovy klubu, které si každá strana vykládá jinak. „Burešové (vedle předsedy klubu Luďka totiž tvoří výbor klubu ještě místopředseda Zdeněk Bureš, Miroslav Bureš a manželka Luďka Bureše Ivana – pozn. aut.) si klub usurpují pro sebe a dělají si v něm, co chtějí,“ zlobí se Milan Šurý, trenér VK Morávia a pátý člen výboru. „Jsem tam zbytečný, vždycky mě přehlasují,“ krčí rameny. Milan Šurý proto chtěl na mimořádné valné hromadě, jejíž svolání inicioval, za pomoci hlasů zakládajících i současných členů klubu klan Burešů odvolat. K tomu však nedostal sebemenší šanci.

Stávající vedení totiž nikoho z „pučistů“ na valnou hromadu nevpustilo. „Neměli právo se valné hromady zúčastnit, protože nejsou členy klubu,“ říká Luděk Bureš. Proč si dopředu najal ochranku, když je přesvědčený, že je v právu?

„Na poslední chvíli jsem dostal echo od členů klubu, že by se mohlo něco dít, tak jsem chtěl, aby všechno proběhlo v klidu,“ tvrdí Luděk Bureš, který je přesvědčený, že druhé straně vůbec nejde o veslování. „Jde jim jenom o majetek, který veslařský klub vlastní.“

Prakticky totéž, ale přesně naopak, tvrdí i Šurý. „Financování je neprůhledné. Když jsem chtěl z pozice revizora účtů zkontrolovat chod peněz, tak mi to nebylo umožněno. A na valné hromadě pak byl zvolen novým revizorem Miroslav Bureš,“ nabízí svůj pohled na podivné jednání Milan Šurý, podle kterého vedení klubu nezajišťuje základní podmínky pro to, aby se mohli veslaři zúčastňovat sportovních soutěží. Zjednodušeně řečeno – nedávají peníze na dopravu a další náklady spojené s účastí na závodech.

S tím ale předseda klubu důrazně nesouhlasí. „Peníze na závody jsou zajištěny. Jde jen o to, že je nemůžeme vydávat jen tak. Vždy to musí být proti patřičnému dokladu, aby vše sedělo v účetnictví,“ říká Luděk Bureš. „Navíc máme v klubu závodníky, které dotuje středisko, a tyto peníze jdou na jejich činnost, což je velmi přísně kontrolováno,“ dodává Bureš, podle něhož za stávajícím vedením stojí nepřehlédnutelné výsledky. „Co se týče sportovní stránky, tak pravidelně vozíme medaile z mistrovství republiky. Spousta práce se udělala i v zázemí pro veslaře. Máme jednoznačný zájem, aby tady klub zůstal dalších sto padesát let a ne aby někdo zdefraudoval jeho majetek,“ útočí Luděk Bureš.

Opozice však trvá na svém, stávající chod klubu není podle jejího názoru položen na demokratických základech. Proto se obrátili na právníka, s jehož pomocí chtějí dosáhnout zrušení platnosti uplynulé valné hromady a především uznání členství ve VK Morávia Uherské Hradiště jak pro jeho zakládající členy, tak pro členy stávající, kteří dovršili 18 let. „I ze současných stanov, které jsou velice špatné, vyplývá, že tito členové mají právo volit, což jim nebylo umožněno,“ říká právník Zdeněk Sochorec, kterému Šurý a spol. případ svěřili. „V současné chvíli můžu jen říct, že chystáme žalobu. Konkrétní kroky bych ale nerad prozrazoval, na zajíce se také nechodí s bubnem,“ dodal Sochorec.

Do celé kauzy bylo nechtěně vtaženo také město Uherské Hradiště. Jeho místostarosta Květoslav Tichavský, který se chtěl mimořádné valné hromady zúčastnit, totiž nebyl na jednání rovněž vpuštěn. „Aby došlo na ochranku, to jsem ještě nezažil,“ neskrývá místostarosta, který má na městě na starosti sport, své rozčarování. „Město sice nedává na veslování velké peníze, jedná se o nějakých třicet tisíc korun, valné hromady jsem se ale chtěl zúčastnit z toho důvodu, kdyby město mohlo v něčem pomoci. Věděl jsem, že se tam něco děje, v žádném případě jsem ale veslařům jako soukromému klubu nechtěl do ničeho mluvit,“ uvedl Tichavský.

Přesto by se právě město mohlo stát pojítkem mezi oběma znesvářenými stranami. V plánu je totiž schůzka na radnici, které by se měl zúčastnit i starosta Libor Karásek. Přesto se dá ale jen těžko předpokládat, že by obě strany našly společnou řeč.

Ve veslařském oddíle to totiž nevře poprvé. Před dvěma lety došlo k rozkolu klubu, kdy část členů odešla a vytvořila nový veslařský oddíl SK Staré Město. Údajně se už mělo v kuloárech přetřásat, že by se oba kluby měly opět spojit v jeden. K tomu by však mohlo dojít až v případě, kdy bude zvoleno nové vedení VK Morávia. „Když tam bude jediný Bureš, tak se zpátky nevrátíme,“ vzkazuje z druhého břehu řeky Moravy Bohumil Opravil, předseda staroměstského oddílu. „Rány dlouholetých členů, kteří svou práci dělali od srdce a zadarmo, jsou totiž hluboké.“