K nim se z Netína, Velkého Meziříčí, Vítochova, Radostína, Březí, Vranova nad Dyjí, Olešnice, Valče, Dalešic, či Bitýšky připojují a do soboty 22. srpna budou připojovat další pěší cestovatelé z třinácti různých směrů. Kupříkladu z Olomouce, Brna Bystrce, Valašského Meziříčí či Skalky u Trenčína.

„Na pouť jsme vyšli s úmyslem děkovat svatým Cyrilu a Metoději a prosit je, aby jejich dědictví opravdu žilo, a také s prosbou za mír, církev, vlast, rodiny a mládež. A chceme děkovat i za překonání překážek a prosit o další Boží ochranu,“ okomentoval putování P. Jan Peňáz, předseda Matice Velehradské, který dosavadní ročníky hvězdicové pouti spolu s dalšími kněžími pořádá. On s ještě dalšími pěti lidmi putoval v roce 2000 pěšky až do Říma.

V pátek se většina proudů spojí na Klimentku v Chřibech a v sobotu pokračují z Buchlovic, Boršic a v 9 hodin z Tupes na Velehrad. Téhož dne k němu vycházejí poutníci z Uherského Brodu a Nedachlebic.

„Při pouti nezáleží nejvíce na tom, kolik toho poutník ujde, ani na tom, jakým způsobem cestuje, ale na tom, zda míří k správnému cíli,“ řekl P. Jan Peňáz.

K bazilice Nanebevzatí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě dorazí v sobotu v průběhu dopoledne stovky poutníků.

K hlavnímu oltáři v bazilice položí poutníci dřevěné křížky a kytičky polních květin, obnoví své zasvěcení Pánu Bohu rukama Matky boží a zúčastní se mše svaté, kterou bude od 11. 30 hodin celebrovat biskup Vojtěch Cikrle.

Odpoledne v 14 hodin se uskuteční slavnostní premiéra filmu Pěšky bez hranic, a to o putování na Velehrad ze čtyř různých míst ve čtyřech ročních obdobích. O hodinu později pak v bazilice začne přednáška následovaná svátostným požehnáním.