„Pro město je to velmi výhodné. Klidně bychom využívali daleko více těchto lidí, zatím se nám nedaří hlavně využití obecně prospěšných prací, protože odsouzení nemají zájem určené práce vykonávat, asi jsou raději ve vězení,“ uvedl tajemník hradišťského městského úřadu Josef Botek.

Veřejná služba je určena pro občany, kteří pobírají pomoc v hmotné nouzi. Pokud se zapojí do veřejné služby, můžou si zvýšit životní minimum o 1500 korun při odpracování 20 hodin a 2100 korun při odpracování 30 hodin.

„Vyplácí to stát, město tak jejich činnost nic nestojí,“ poznamenal Josef Botek s tím, že i zájemci o veřejně prospěšné práce se městu bohatě vyplatí.

Na hrubou mzdu ve výši 17420 korun totiž město přispívá jen 2420 korunami, zbytek hradí úřad práce, odkud zájemci přicházejí.

„Počet není omezený, klidně bychom jich využili i dvě desítky. Zatím se ale počty pohybují mezi dvěma až šesti pracovníky. Využíváme je na úklid veřejných prostor, černých skládek, odpadků, zeleně, stěhování či drobné zednické práce,“ upřesnil tajemník.

Podle něj je výhoda těchto pracovníků v tom, že jsou mnohem operativnější než HRATES, který má nejrůznější práce dlouho dopředu naplánované. Naposledy takto bleskově uklidili nahlášenou černou skládku u parkoviště na Rochusu. 

Město nechalo postupně uklidit a upravit koryto Jarošovského potoka.
Uherské Hradiště nechalo vyčistit Jarošovský potok
Radní František Elfmark.
František Elfmark končí jako radní na plný úvazek