O čtenářích, knihách i akcích, které tato organizace pořádá, jsem si v březnu – měsíci knihám zasvěcenému, povídala s její vedoucí Věrou Loveckou.

Docela mě překvapilo, že někteří lidé stále nevědí, kde knihovna sídlí. Můžete to na začátek našeho povídání upřesnit?

Hlavní sídlo knihovny se nachází na Panském domě v centru města. Knihovna spravuje i profesionální pobočku na náměstí 1. Máje, která zde funguje už od sedmdesátých let minulého století a nyní sídlí v nově rekonstruované budově kina Máj, a neprofesionální pobočku v místní části Újezdec. Na základě pověření regionálních funkcí pečuje o sedm neprofesionálních knihoven střediska Uherský Brod.

Jak dlouho v knihovně působíte?

Samotné mi to zní neuvěřitelně, ale letos dvaatřicátým rokem. Nastoupila jsem v roce 1981. Vedoucí jsem čtyři roky.

Kolik čtenářů v současné době knihovnu navštěvuje?

Statistiky se dělají vždy koncem roku, takže v roce 2012 jsme měli 2962 registrovaných čtenářů. Vloni knihovnu navštívilo 52 432 uživatelů.

Je pravda, že dnešní děti už nečtou?

Já žádný výrazný úbytek dětských čtenářů nepozoruji, knihovnu navštěvuje 991 dětí do 15 let. Méně než před dejme tomu patnácti lety jich sice je, ale jen proto, že se dětí méně rodí.

Jakým způsobem získáváte nové dětské čtenáře?

Prvotní krok většinou udělají rodiče – naši čtenáři, kteří své děti zavedou do dětského oddělení knihovny. V úsilí seznámit děti s knihou ale hodně napomáhají i mateřské a základní školy. A zcela určitě knihovnu navštíví všechny děti, které v Uherském Brodě končí první třídu. Pořádáme pro ně tak zvané „Pasování prvňáčků na čtenáře", při kterém dětem mimo jiné vystavíme první čtenářský průkaz. Máme odpozorováno, že více než polovina dětí se pak stává pravidelnými čtenáři.

Kolik titulů knihovna Františka Kožíka nabízí?

V centrální knihovně a na pobočkách na území města je 59 459 knih, kromě toho máme 132 zvukových knih (CD s namluvenými knihami) a nejrůznější noviny, časopisy a další periodika. Vloni bylo vypůjčeno 108 697 svazků knih a časopisů."

A co nové knihy? Kolik jich za rok pořizujete a jak je vlastně vybíráte?"

Ročně získáme kolem dvou tisíc nových knih, dotace jsou ovšem bohužel čím dál nižší. Na výběr jezdíme do Knihovny B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti, kam jedenkrát týdně vozí knihkupectví a nakladatelství své nabídky, nebo vybíráme podle nabídky časopisu Knižní novinky. Co pořídíme za tituly, je jen na nás, na poptávce a samozřejmě na ceně. Nejlepší ale je, když mohu do nové knihy přímo nahlédnout a prolistovat ji.

Víte, která z knih ve vaší knihovně je momentálně nejčtenější?

O pomyslné prvenství bojují Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové se Sněhulákem od Jo Nesboa a také s hodně diskutovaným titulem Padesát odstínů šedi autora E. L. Jamese.

Četla jste některou z nich?

Samozřejmě! Žítkovské bohyně dokonce dvakrát. Tato kniha od Kateřiny Tučkové určitě přivedla hodně lidí zpátky ke čtení. Vyšla před více než rokem a my tu stále máme nekonečné řady lidí, kteří mají tento titul zarezervovaný a čekají na něj. Za tohle paní Tučkové opravdu tleskám.

Není to jen regionální zájem, záležitost daná blízkostí a znalostí Kopanic?

V regionální oblasti čtenáře přitáhla stoprocentně, jinde nevím, nezjišťovala jsem to. Ale vzhledem k tomu, jaký prostor a sledovanost má tato autorka ve všech médiích, věřím, že minimálně vzbudila novou vlnu zájmu podobně, jako třeba kdysi S. Meyerová titulem Stmívání nebo Joanne Rowlling s Harry Potterem.

Co na tu knihu říkáte vy?

Vyvolala ve mně různorodé pocity. Každopádně se tento titul hodně vymyká všemu, co se dosud o této oblasti napsalo. Paní Tučková byla na Kopanicích na několika stážích a dost mě překvapilo, že dokázala tak otevřeně psát o tamních lidech, jejich mentalitě. Chvílemi jsem cítila až jakousi nespravedlivost vůči těm, co tam žijí. Mám tam hodně známých a jsou to lidé vzdělaní, chytří, inteligentní. V neposlední řadě „Moravské Kopanice" jsou určitě kraj krásné, někdy i nedotčené přírody.

Je vám tedy svým pojetím bližší spíše stejnojmenná kniha od Jiřího Jilíka?

Ne, to se vůbec takto nedá srovnat, každá kniha má svoje. Tyto knížky mají společný jen název.

Která je vaše nejoblíbenější knížka?

Těžká otázka, protože každé životní období mám nějakou nejoblíbenější knížku. Ráda se vracím ke Starým Řeckým bájím a pověstem, v dětství jsem měla ráda Broučky, Krásu nesmírnou, Gabru a Málinku. Na střední škole jsem milovala Remarqua… Jednu jedinou knihu asi upřednostnit přede všemi nedokážu.

Vraťme se zpět ke knihovně. Tato instituce totiž nenabízí jen klasické čtenářské služby…

Já prostě chci a snažím se, aby se v knihovně pořád něco dělo, aby žila. Pořádáme nejrůznější společenské, kulturní a naučné akce, v roce 2012 jich bylo 248 a navštívilo je 7 523 lidí. Jedná se o besedy o knihovnické práci, povídání s osobnostmi města, se spisovateli. Pro děti už pravidelně pořádáme ve spolupráci s Domem kultury akce jako Pohádky pod oblohou v areálu hvězdárny, či Uspávání studánek. A také moc ráda s kolegyněmi organizuji okrskové kolo recitační soutěže základních škol a víceletých gymnázií.

Pro dospělé, opět ve spolupráci s Domem kultury, připravujeme Akademii volného času – šňůru přednášek, besed, tvořivé činnosti. Není pravda, že by na ně chodili jen důchodci, i když ti jsou velmi pozornými a vděčnými posluchači. Navštěvují je i maminky na mateřské dovolené nebo lidé, kteří pracují na směny. Dále se zde schází tak zvaný Dámský klub, kdy si s dámami u kafíčka vyměňujeme různé postřehy, probíráme a doporučujeme nové knížky a podobně. Specifickou akcí, kterou zahajujeme ihned, jakmile se oteplí, je letní čítárna a s ní spojená bezplatná burza knih. Lidé sem přinášejí knížky, které už z nějakého důvodu nepotřebují a jiné si mohou odnést. Teď jsme také získali nové výstavní prostory přímo před knihovnou. Bývala zde galerie ZUŠ a poté, co se celá instituce odstěhovala do vlastní budovy, zde bylo prázdno. Takže tu máme výstavu fotografií ze soutěže Foťte naše město a další určitě budou následovat. Už dříve jsme výstavy dělali (Moravské Kopanice, nebo výstavu fotografií Marie Kozákové), ale byli jsme omezeni prostorem knihovny.

Na co pozvete čtenáře do Knihovny Františka Kožíka v nejbližší době?

Před pár dny jsme tu křtili krásnou knížku Marie Gazdové – Kročilové Zafúkané chodníčky. Už 19. března pořádáme Setkání přátel poezie se zaměřením na poezii francouzskou. V polovině dubna bude další beseda s cestovatelem Stanislavem Tresou, který jezdí vlakem po celém světě – tentokrát jsme si vymínili cíl Peking. Pro děti připravujeme na 5. dubna Dobré ráno s Andersenem, jakousi obdobu Noci s Andersenem – dopoledne plné soutěží, hádanek, tvoření, čtení. A nesmím zapomenout na literární soutěž Pohádkohraní, která trvá do konce května. Úkolem dětí je vymyslet krátký příběh, pohádku, či jiný literární útvar o hračkách, hraní nebo pohádkových postavách a dílko odevzdat v dětském oddělní knihovny. V pobočce Máj se v březnu koná výstava fotografií a kreseb Moravské Kopanice a ve dnech 26. 3. a 29. 3. od 9 do 11 hodin přednáška Internet pro úplné začátečníky.

Autor: Markéta Švehlíková